Witajcie :)
Chociaż pogoda za oknem na razie nie zachęca, to warto wcześniej pomyśleć i zadbać o ochronę naszej skóry przed promieniowaniem słonecznym.
Słońce ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Na skutek promieniowania ultrafioletowego w organizmie powstaje witamina D, która jest podstawowym budulcem kości. Słońce wpływa także dobrze na układ nerwowy, odpręża, leczy trądzik. Mimo wszystko należy pamiętać o zabezpieczeniu się przed szkodliwym promienowaniem. Należy stosować filtry, które dobieramy w zależności od fototypu (naszej wrażliwości na słońce).
Rodzaje fototypów
- typ północnoeuropejski - charakteryzuje się niebieskimi oczami, mlecznoróżową skórą, włosami blond bądź rudymi. Skóra szybko czerwienieje, a rzadko brązowieje. Przy takim fototypie w ciągu czterech dni opalania należy stosować kremy z SPF 25-30, następnie SPF 20-25.
- typ środkowoeuropejski - charakteryzuje się lekko śniadą karnacją, ciemnymi włosami i szarymi bądź piwnymi oczami. Skóra najpierw czerwienieje, ale szybko zmienia się w brązową barwę. W pierwszych dniach opalania najlepiej stosować kremy z filtrem 10-15, następnie 8-10, a po kilku dniach 4-5.
- typ południowoeuropejski - charakteryzuje się śniadą cerą o żółtobrązowym odcieniu, brązowymi oczami i ciemnobrązowymi bądź czarnymi włosami. Przy takim fototypie można stosować kremy z SPF 8-10 bądź 4-5.
Niezależnie od naszego fototypu nie można zapomnieć o blokerach słonecznych. Dzięki nim zabezpieczymy miejsca, które są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych np. nos, usta, płatki uszu, skórę pod oczami.
1. Należy unikać słońca w południe (od 10 do 13). Wtedy promieniowanie jest najsilniejsze i można doznać poparzenia bądź nabawić się udaru.
2. Co najmniej na kilka dni przed opalaniem powinno zrezygnować się z kremów zawierających witaminę A i C oraz kwasy owocowe, które mogą wówczas wywołać podrażnienia skóry. Jedynym kwasem, który nie wykazuje działania fotouczulającego jest kwas migdałowy, który powoduje równomierną produkcję melaniny i sprzyja ładnej opaleniźnie.
3. Przed opalaniem się nie należy używać kosmetyków kolorowych oraz takich, które zawierają alkohol, gdyż mogą spowodować podrażnienia.
4. Kosmetykami z filtrami trzeba smarować się nie później niż 15-20 minut przed wyjściem z domu. Należy użyć ich ponownie po każdej kąpieli, spoceniu się czy wytarciem ręcznikiem. Jeśli przebywa się dłużej na słońcu, to aplikację kosmetyku należy powtarzać co 3-4 godziny.
5. Najszybciej opalają się nos, dekolt i kolana, co sprawia, że wymagają dodatkowej ochrony. Usta również wymagają specjalnej troski.
6. Należy chronić znamiona przed promieniowaniem słonecznym.
7. Tabletki antykoncepcyjne mogą powodować powstawanie plam pigmentacyjnych.
8. Podczas opalania należy przyjmować dużo płynów, ponieważ skóra szybciej paruje i traci wodę.
9. Przed promieniowaniem słonecznym należy również dobrze zabezpieczyć głowę i oczy. Brak czapki, szczególnie u małych dzieci może spowodować udar. Warto również zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem. Jeśli nie będą go posiadać, to zamiast chronić nasze oczy mogą im zaszkodzić.
10. Przed opalaniem nie należy jeść selera, pietruszki oraz nie pić naparów z dziurawca i melisy, ponieważ zwiększają one wrażliwość skóry na promieniowanie, a więc wiąże się to z ryzykiem poparzeń i przebarwień.
Poniżej przedstawię listę kosmetyków do opalania, które z pewnością okażą się pomocne w ochronie naszej skóry przed promieniowaniem słonecznym
1. Dermacol Sun Cream - krem do opalania SPF 20
Kosztuje ok. 20 zł
2. Garnier Ambre Solaire Golden Protect - olejek do opalania SPF 15
Kosztuje ok. 27 zł
3. Avon Sun - krem do opalania SPF 50
Kosztuje ok. 35-40 zł
4. Nivea Sun Moisturising - spray SPF 15
Kosztuje ok. 35-40 zł
5. Vichy Capital Soleil - krem do twarzy SPF 30
Kosztuje ok. 55 zł
6. Dermacol Sun Water Resistant - wodoodporne mleczko do opalania SPF 20
Kosztuje ok. 25 zł
7. Nivea Sun Deep Tan - mleczko do opalania SPF 6
Kosztuje ok. 25 zł
8. Eucerin Sun Lotion - mleczko do opalania SPF 50
Kosztuje ok. 60 zł
9. La Roche-Posay Anthelios - krem ochronny SPF 30
Kosztuje ok. 55 zł
10. Garnier Ambre Solaire - mleczko do opalania SPF 20
Kosztuje ok. 35 zł
Nie słyszałam wcześniej o tych fototypach :) Przydatne informacje, dzięki :)
OdpowiedzUsuńZapraszam do siebie :)
http://www.hushaaabye.blogspot.com
Też ostatnio pisałam o bezpiecznym opalaniu i fototypach - ja szukam aktualnie dobrego filtru do twarzy :)
OdpowiedzUsuńDzięki za wskazówki :)
OdpowiedzUsuńsłyszałam o tym kiedyś :) do mnie pasuje typ środkowoeuropejski i podobnych filtrów używam :)
OdpowiedzUsuńNie lubię się opalać :D Ja jestem typ południowoeuropejski :)
OdpowiedzUsuńBardzo fajny post. Ja od tego roku zaczynam używać kremy z filtrami. Trzeba powoli się chronić przed foto-starzeniem :D.
OdpowiedzUsuńbardzo przydatny post :)
OdpowiedzUsuńBezpieczne opalanie to podstawa.
OdpowiedzUsuńpost bardzo na czasie, ja nie opalam się w ogóle ale gdybym to robiła na pewno z wysokim filtrem. pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńNie wiedziała, że seler i pietruszka są niewskazane :) Moja skóra nie cierpi słońca, więc się nie opalam :)
OdpowiedzUsuńA ja całkiem lubię się opalać - oczywiście rozsądnie. Z kosmetyków używam soraya dla dzieci, bo nie lubię balsamów i mleczek perfumowanych, a te dla dzieci sorajki są praktycznie bezzapachowe :)
OdpowiedzUsuńJa raczej unikam słońca, ale jak już się opalam to kremy z wysokim filtrem, mam uczulenie i kosmetyki wybieram ostroznie, Eucerin probowałam i moge go polecic, pozdrawiam ;)
OdpowiedzUsuńja niestety dla mojej skory opalać się lubie, ale zawsze kiedy sie opalam stosuje filtry - używam kremów soraya i jeszcze nigdy mnie nie zawiodły- ich filtr 6,20 i 50 sa rewelacyjne- polecam:)
OdpowiedzUsuńMusze w jakiś zainwestować :)
OdpowiedzUsuńJa też na urlop zabieram olejki i balsamy Sorayi. Są niezawodne :)
OdpowiedzUsuńJa też jestem fanką kosmetyków do opalania Sorayi. W ubiegłym roku miałam też balsam po opalaniu ze złocistymi drobinkami. Był super. Mam nadzieję, ze w tym roku go też gdzieś dostanę :)
OdpowiedzUsuń