Witajcie :)
Dzisiaj zapraszam Was na artykuł dotyczący pielęgnacji skóry twarzy zimą, gdyż właśnie w tym okresie jest ona narażona na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych takich jak wiatr, mróz oraz na wysuszające działanie powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Wymaga więc ona specjalnej pielęgnacji i solidnego nawilżenia.
Zimą skóra traci wilgoć prawie dwa razy szybciej niż latem, a zatem szybciej staje się szorstka, mało elastyczna, słabną jej naturalne mechanizmy ochronne, zwłaszcza osłona lipidowa naskórka. Brak dostatecznej ochrony może prowadzić do przemrożenia, a nawet odmrożenia wrażliwych partii skóry.
Podstawowa pielęgnacja zimą
1. Oczyszczanie - najlepiej preparatami bezalkoholowymi, bez mydła, mającymi konsystencję mleczka bądź kremu. Oczyszczanie należy wykonywać zawsze i rano i wieczorem, bez względu na to, czy wykonywałyśmy makijaż czy nie. W ciągu dnia nasza skóra twarzy w zimowe dni narażona jest na silne i bezpośrednie działanie wiatru i mrozu. Zwróćmy uwagę, że twarz jest jedyną częścią naszego ciała, której nie osłaniamy zimą. A przecież jest o wiele uboższa w tkankę tłuszczową, która chroni nasze ciało przed zimnem. Dlatego tak ważne jest, aby oczyścić skórę, aby mogła ona przyjąć i zaabsorbować jak najwięcej składników z aplikowanych na nią dalej kremów czy masek.
2. Należy pamiętać o stosowaniu kremu ochronnego przed każdym wyjściem na zewnątrz. Powinien zawierać substancje pomagające utrzymać wodę w skórze (ceramidy, kwasy tłuszczowe, glicerynę, kwas hialuronowy), łagodzące podrażnienia (alantoinę, aloes, wyciągi z rumianku i owsa), antyoksydanty (witaminę E, olej arganowy, koenzym Q10, wyciąg z zielonej herbaty). W zimie odbite od śniegu promienie słoneczne operują ze zwiększonym natężeniem, więc ważne jest to, aby krem zawierał również filtry UV.
Dodatkowo krem powinien zawierać witaminy A i C, które zapobiegają wysuszaniu. Składnikiem, który wygładza i dobrze natłuszcza skórę twarzy, jest masło Shea. Co więcej, masło Shea (inaczej karite) zawiera filtry UV, które zimą są równie potrzebne naszej skórze, jak latem. Kolejnym składnikiem, który powinien zawierać krem chroniący twarz zimą jest olejek jojoba lub olejek macadamia.
Nie należy zapominać o skórze wokół oczu. W okresie zimowym warto zrezygnować z beztłuszczowych żeli pod oczy na rzecz bogatszych kremów, czy balsamów. Można także używać czystych maseł roślinnych (najlepsze będzie masło karite).
3. Makijaż - poza kremem funkcję ochronną może spełniać podkład lub puder. Ważne, żeby kosmetyk kolorowy nie wysuszał cery, nie podkreślał łuszczącej się skóry i zawierał substancje nawilżające. Dobrze, jeśli ma też filtry słoneczne. Tłusty, gęsty podkład pokryty sypkim pudrem stworzy dodatkową warstwę, która skutecznie ochroni twarz przed niską temperaturą i mroźnym wiatrem.
4. Regularne stosowanie nawilżających i odżywczych maseczek. Dobrze, aby zawierały w swoim składzie:
- witaminę A, która działa jako utleniacz i neutralizator wolnych rodników. Wspomaga procesy odnowy naskórka, aktywizuje zachodzące w nim procesy i regeneruje jego warstwy. Nazywana jest także witaminą młodości, gdyż ma wpływ na opóźnienie zmian pojawiających się na skutek starzenia.
- witaminę E, która jest biologicznym antyutleniaczem. Poprawia nawilżenie i sprężystość skóry, przyspiesza tworzenie się kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za elastyczność skóry. Wspomaga działanie innych witamin.
- witaminę B5, czyli kwas pantotenowy - przyczynia się do utrzymania jędrnej i elastycznej skóry, ale także łagodzi podrażnienia i stany zapalne, które mogą wystąpić przy dużym mrozie.
- alantoinę, która działa łagodząco
- ceramidy, które są naturalnym składnikiem naskórka i uzupełniają tzw. cement międzykomórkowy i zapobiegają wyparowywaniu wody z naskórka.
- lipidy, należą do jednych z najważniejszych produktów przemiany materii i składników budulcowych. Regulują równowagę wodno-tłuszczową skóry, likwidują jej szorstkość i chropowatość, są konieczne do prawidłowego nawilżenia skóry, wykazują także działanie ochronne i przeciwdziałają szkodliwym wpływom środowiska.
- NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich obecność jest konieczna do właściwego funkcjonowania organizmu. Nie są one wytwarzane w organizmie i musza być dostarczane z zewnątrz. NNKT mają działanie przeciwalergiczne, zapobiegają powstawaniu odczynów zapalnych, hamują proces utraty wody i opóźniają proces rogowacenia naskórka. W przypadku ich braku może dojść do atopowego zapalenia skóry lub do znacznego pogorszenia się jej wyglądu.
5. Zimą nie należy zapominać o ustach.
Skóra warg jest najbardziej narażona na wysuszenie, ponieważ nie ma w niej gruczołów łojowych, dlatego powinna być zawsze pokryta gęstym nawilżającym błyszczykiem lub balsamem do ust. Nie należy również zapominać o posmarowaniu ust również na noc, aby umożliwić im regenerację. W takich kosmetykach powinno się znaleźć masło karite, miód, woski roślinne, filtry przeciwsłoneczne. Nie powinny natomiast zawierać podrażniających substancji, takich jak mięta czy kamfora. Aby usta były gładkie należy złuszczać suchy naskórek peelingiem do ust. Takie produkty zwykle mają w składzie cukier i naturalne oleje, które dodatkowo nawilżają usta.
Dla mnie świetnym pomocnikiem w przypadku pielęgnacji zimowej jest silikonowa baza pod podkład. Nie za ciężka. Ale te o względnie lekkiej formule (niezapychające) świetnie zabezpieczają skórę przed mrozem :)
OdpowiedzUsuńzimą przede wszystkim intensywnie nawilżam twarz i skórę na ciele. to bardo ważne.
OdpowiedzUsuńBardzo fajne informacje, na pewno się przydadzą :D
OdpowiedzUsuńZ tego co tu czytam mogę stwierdzić, że przygotowałam się na nadejście zimy :D Pomocny wpis ;)
OdpowiedzUsuńNie lubię zimy właśnie za to, że moja skóra twarzy wtedy cierpi, bo robi się taka sucha i mnie trochę piecze. Muszę wtedy używać dobrze nawilżających kremów do twarzy :)
OdpowiedzUsuńU mnie zawsze najbogatszą pielęgnację w ziemie mają usta :D
OdpowiedzUsuń