czwartek, 30 października 2014

Pielęgnacja stóp - artykuł

Witajcie :)

W dzisiejszym poście chciałabym poruszyć tematykę pielęgnacji stóp. Jeśli chcemy, by nasze stopy były zadbane, zdrowe i miały estetyczny wygląd, to musimy poświęcić troszkę czasu na ich właściwą pielęgnację, nie tylko od święta.


Na stopach nie ma gruczołów łojowych, dlatego skóra łatwo ulega przesuszeniu. Jednocześnie na podeszwach stóp znajduje się dużo gruczołów potowych, a ich pracę znacznie nasilają ciepłe buty i syntetyczne rajstopy lub skarpety. Efekt? Przesuszony naskórek szybko grubieje i rogowacieje, pojawiają się odciski, skóra ma skłonność do pękania (zwłaszcza na piętach). Na wilgotnych od potu stopach może rozwinąć się grzybica stóp (szczególnie między palcami).

Warto pamiętać o:

- kąpieli stóp - żeby zmiękczyć zrogowaciały naskórek, wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli (np. kosmetycznej lub zwykłej spożywczej) albo płatków mydlanych. Jeśli masz problem z pocącymi się stopami, dolej do wody napar z ziół. Tymianek, szałwia czy pokrzywa działają odkażająco, regulują pracę gruczołów potowych.


- usuwaniu zgrubień na stopach - jeśli warstwa zgrubiałego naskórka jest znaczna, to należy najpierw zetrzeć ją specjalną tarką przeznaczoną do pedikiuru, ale niezbyt mocno, żeby nie pozbawić stóp warstwy ochronnej, bo będą podatne na urazy. Następnie należy wygładzić skórę peelingiem. Gdy warstwa zrogowaciałego naskórka nie jest gruba, można ją usunąć samym peelingiem. Najskuteczniejszy będzie peeling gruboziarnisty.

- odżywczym, nawilżającym kremie - do stosowania na dzień nie powinien to być krem zbyt tłusty, bo utworzy na skórze warstewkę, pod którą gruczoły potowe będą pracowały intensywniej. Najlepsze są kremy zawierające mocznik, który rozpuszcza martwe komórki i wygładza naskórek. 


- paznokciach - należy je skrócić, wyrównać pilnikiem, najlepiej szklanym i nadać im odpowiedni, naturalny kształt. Nie powinno się opiłowywać ich zbyt głęboko po bokach, bo zaczną wrastać. 

- świeżości stóp - jeśli stopy łatwo i szybko się pocą należy w nie wmasować nieco talku o właściwościach ograniczających wydzielanie potu. Można też użyć dezodorantu do stóp, w którym są zazwyczaj obecne substancje grzybo i bakteriobójcze. 


- odpowiednich butach - wybierajmy tylko wygodne i przewiewne buty. Najlepiej z miękką wyściółką, płaskie lub na małym obcasie, z szerokimi podeszwami. Chodzenie w niewygodnych butach na wysokich obcasach, z wąskimi czubkami, po paru latach może doprowadzić do znacznej deformacji stóp i halluksów.

- relaksie - po powrocie do domu warto pamiętać o tym, że stopy tak jak i my potrzebują relaksu. W tym celu należy położyć się ok. 15-20 minut na podłodze z nogami opartymi na kanapę. 


Problemy stóp i sposoby ich przeciwdziałania

1. Odciski (nagniotki) - są to uwypuklone zgrubienia naskórka nad małymi wystającymi pod skórą wyniosłościami kostnymi.
Nagniotki charakteryzują się centralnie ułożonym rdzeniem, który sięga głęboko do unaczynionej i unerwionej warstwy skóry, dlatego też ucisk tego miejsca powoduje ból, zwłaszcza podczas chodzenia.

Co je wywołuje?

- niewłaściwie dopasowane obuwie
- nieprawidłowy chód
- zniekształcenia palców stóp
- wadliwie wysklepione śródstopie

Przeciwdziałanie:

- noszenie odpowiedniego, wygodnego obuwia
- stosowanie profilowanych wkładek ortopedycznych w przypadku niedostatecznej wysokości śródstopia
- korekta chodu przez specjalne ćwiczenia lecznicze

Co pomoże?

- na pierwsze objawy nagniotka (zaczerwienienie, zgrubienie) pomoże filcowy pierścień nakładany na palec, który jest dostępny w aptece.
- kiedy nagniotek już się wytworzył – krem zmiękczający i/lub żelowy plaster na odciski
- kąpiele stóp z dodatkiem kwasu bornego
- u podologa – wycięcie skalpelem zgrubiałej warstwy, wyłuskanie korzenia oraz zastosowanie opatrunku

2. Pękające pięty - pękanie skóry na piętach jest bardzo kłopotliwe. Jeśli pęknięcia są głębokie, powstają rany, przez które mogą wnikać na skóry drobnoustroje, wywołujące infekcje bakteryjne. Są zatem nie tylko defektem kosmetycznym, ale zagrożeniem dla zdrowia, przysparzającym dodatkowo bólu.

Co je wywołuje?

- nadmierny ucisk na stopy, który może być związany np. z nadwagą
- zbyt twarde obuwie
- brak właściwej pielęgnacji, co skutkuje niedostatecznym nawilżeniem
- zaniedbania higieniczne związane z brakiem usuwania nadmiaru naskórka z pięt
- niedobór witaminy A w diecie, której zadaniem jest normalizacja procesów rogowacenia naskórka. Nadmiernie zgrubiała skóra jest znacznie bardziej podatna na pęknięcia.

Przeciwdziałanie:

- noszenie wygodnego obuwia z miękkim podbiciem
- spożywanie produktów bogatych w witaminę A
- usuwanie zgrubiałego naskórka z pięt 
- stosowanie kremów nawilżających i zmiękczających

Co pomoże?

- gdy pojawią się głębokie pęknięcia – unikaj tarek, kremów złuszczających i kąpieli z dodatkiem soli, które jeszcze bardziej podrażnią skórę. Zadbaj natomiast o częstą higienę stóp, stosowanie środków antyseptycznych oraz kremów i balsamów zmiękczających skórę stóp
- w przypadku nadmiernie zgrubiałego naskórka na piętach, usuwaj go codziennie, po każdej kąpieli pumeksem lub tarką do stóp. Pomocne okażą się także kremy złuszczające.
- używanie kremów zmiękczających
- stosowanie kąpieli z dodatkiem ekstraktów ziołowych np. z mięty, lawendy, szałwii, rumianku

3. Modzele na podeszwach stóp - modzel to zgrubienie warstwy rogowej naskórka powstające zazwyczaj na podeszwie stóp, zwykle na wyniosłościach kostnych (na głowach kości śródstopia) i na pięcie.

Co je wywołuje?

- nieprawidłowy chód
- płaskostopie lub wysokie podbicie stopy
- zbyt długa kość śródstopia
- noszenie butów na wysokim obcasie
- nieprawidłowe ustawienie kości śródstopia

Przeciwdziałanie:

- stosowanie wkładek do obuwia, bądź osłon przeciwdziałających otarciom
- ograniczenie noszenia szpilek i butów na cienkiej podeszwie
- systematyczne usuwanie zrogowaciałej warstwy naskórka na podeszwie stopy
- stosowanie kremów zmiękczających

Co pomoże?

- w domu - codzienne polerowanie skóry pumeksem, najlepiej po każdej kąpieli, gdy skóra jest odpowiednio zmiękczona. Systematyczne wmasowywanie preparatów zmiękczających
- u pedikiurzystki - wygładzenie stóp tarką oraz kąpiel parafinowo-woskowa w celu zmiękczenia skóry
- u podologa - usunięcie modzeli ścinaczem i zastosowanie opatrunku
- u chirurga - zabieg chirurgiczny kości śródstopia lub usunięcie wyniosłości kostnych

4. Wrastające paznokcie - wrastający paznokieć, rosnąc zakrzywia się i wbija w otaczającą tkankę miękką. Początkowo powoduje to lekki ból i nadwrażliwość na dotyk. Z czasem może dojść do uszkodzenia tkanki i rozwoju stanu zapalnego wału paznokciowego, czemu towarzyszy silne zaczerwienienie, obrzęk i znaczna bolesność.

Co je wywołuje?

- zbyt ciasne obuwie 
- ciasne skarpetki, rajstopy
- urazy mechaniczne paznokcia
- nieumiejętne wycinanie i opiłowywanie boków płytki paznokciowej

Przeciwdziałanie:

- unikanie ciasnych butów ze zbyt wąskimi czubkami
- obcinanie płytki paznokcia zawsze na prosto, bez nadmiernego zaokrąglania jej brzegów

Co pomoże?

- skontaktowanie się z podologiem, który po obejrzeniu paznokcia podejmie właściwe działania

Będąc w tematyce stóp i paznokci nie sposób zapomnieć o grzybicy. Wywołują ją grzyby z rodziny dermatofitów. Do życia potrzebują wilgoci i ciepła, więc chętnie pomieszkują w saunie, pod prysznicem, na basenie itp. Grzybicą łatwo się zarazić, korzystając np. z ręcznika osoby zakażonej. Zakażeniu szczególnie sprzyja noszenie przez cały dzień pełnych butów. Skóra na stopach jest wtedy stale wilgotna, naskórek rozpulchniony, co ułatwia wnikanie grzybów. Także cukrzyca, zaburzenia krążenia i osłabienie układu immunologicznego zwiększają ryzyko rozwoju grzybicy. 
By się chronić przed infekcją, należy codziennie myć stopy wodą z mydłem, osuszać je i wcierać preparaty przeciwko grzybicy. Często zmieniać skarpetki, rajstopy, nosić buty, w których stopa się nie poci. Nie pożyczać obuwia. Jeśli buty są mało przewiewne należy włożyć do nich wkładki wchłaniające wilgoć. Na basen i do sauny powinno się zabierać własne klapki, a w hotelu nie chodzić boso.

Domowe zabiegi dla stóp

1. Kąpiele nawilżające

- z siemienia lnianego - należy zagotować w około 2 litrach wody 4 łyżki siemienia, dodać taką samą ilość mięty i kozieradki. Odstawiamy wywar na pół godziny, następnie wlewamy do miski z ciepłą wodą i moczymy stopy.

- z cytryny, oliwy i mleka - do miseczki wlewamy ¼ szklanki soku z cytryny, ¼ szklanki mleka oraz taką samą ilość wody, ponadto 2 łyżki oliwy z oliwek i szczyptę cynamonu. Po dokładnym zmieszaniu składników wlewamy je do miski z ciepłą wodą i moczymy stopy do jej wystygnięcia.

2. Kąpiele odżywcze 

- ananasowa - do trzech szklanek soku z ananasa wlewamy pół szklanki mleczka kokosowego i łączymy powstałą płukankę z ciepłą wodą.
- z miodem - należy zmieszać łyżkę miodu, olejek waniliowy oraz olejek migdałowy z ciepłym mlekiem i przelać płyn do miski z ciepłą wodą

3. Kąpiele antyseptyczne 

- rumiankowa - wystarczy 2 torebki rumianku zalać litrem wrzątku, odstawić na pól godziny, a następnie połączyć z kąpielą
- z czarnej herbaty - gotujemy 3 saszetki herbaty w litrze wody, studzimy wywar oraz łączymy go z chłodną kąpielą. Na początku kuracji zaleca się powtarzać zabieg dwa razy dziennie.
- szałwiowa - łyżkę szałwii lub kory dębu zalewamy litrem wody i gotujemy. Moczymy stopy w ciepłej kąpieli, po której z łatwością usuniemy zrogowaciały naskórek. Szałwia w tym wypadku działa przeciwpotnie, zmiękczająco i antybakteryjnie.

4. Kąpiele dla zmęczonych i opuchniętych stóp

- ziołowa - garść szałwii, mięty, melisy oraz lawendy i rumianku zalewamy 2 litrami wrzątku, następnie wlewamy uzyskany płyn do miski z ciepłą wodą i czekamy, aż kąpiel nabierze odpowiedniej temperatury.
- lawendowa - należy do wrzącej wody wrzucić ¼ szklanki soli morskiej oraz kilka kropli olejku lawendowego i sandałowego. Moczymy stopy, kiedy temperatura wody obniży się do około 30 stopni (chyba, że cierpimy na żylaki lub nasze stopy są silnie obrzęknięte – wówczas temperatura wody nie powinna przekraczać 22°C).

5. Peeling z morskiej soli

Należy wymieszać łyżkę soli morskiej z niewielką ilością oliwy – w podstawowej wersji. Opcjonalnie możemy sobie urozmaicić powstałą miksturę, dodając kilka kropel olejku eterycznego – np. lawendowego lub waniliowego, co z pewnością uprzyjemni nam masaż.

6. Peeling cytrynowy

Trzy pokrojone cytryny, około 15 posiekanych wcześniej listków mięty, łyżkę oliwy z oliwek, kilka kropel ulubionego olejku eterycznego oraz 3 łyżki brązowego cukru należy zmiksować ze sobą. Powstały peeling nadaje się nie tylko do stóp, ale do także do reszty ciała.
 
7. Peeling cynamonowy

Potrzebne nam będą 2 łyżki miodu, łyżka brązowego cukru oraz łyżeczka cynamonu. Peeling taki, poza tym, że wspaniale pachnie, ma silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto doskonale wygładza i relaksuje skórę.

8. Peeling z brązowego cukru

Składniki, jakie będą potrzebne, to 2 łyżki brązowego cukru, 2 łyżki zmielonych płatków owsianych, łyżka miodu, soku z cytryny oraz oliwy z oliwek lub olejku migdałowego. Płatki owsiane muszą mieć konsystencję piasku – w innym wypadku mogą podrażnić skórę. Wszystkie składniki należy zmieszać, zaleca się, by w tym celu dodać jeszcze dwie łyżki żelu aloesowego – możemy zastąpić ten składnik mydłem w płynie w tej samej ilości. Tak powstały peeling jest gotowy do użycia.

9. Peeling z truskawek

Mieszankę sporządzisz z 8-10 truskawek, 2 łyżeczek olejku morelowego lub oliwy z oliwek i 1 łyżeczki soli morskiej. Wszystkie składniki zmieszaj, wetrzyj w skórę dłoni i stóp, i zmyj. Truskawki, dzięki zawartości kwasów owocowych, doskonale usuwają martwy naskórek.

10. Peeling z awokado

Do wykonania tego peelingu potrzebne będą: ćwierć lub pół szklanki startego awokado, 1 żółtko jaja, 1 łyżeczka miodu, 1 łyżeczk otrębów ryżowych i 10 kropli olejku z pierwiosnka. Wszystkie podane składniki należy zmieszać i delikatnie wmasować w skórę stóp. Mieszankę pozostawić na około 20 minut, po czym dokładnie zmyj ciepłą wodą. 

11. Maska odżywcza

3 banany rozgniatamy z 2 łyżkami serka homogenizowanego, po czym nakładamy na stopy na około kwadrans.

12. Maska zmiękczająca

2 ugotowane w mundurkach ziemniaki należy rozgnieść i połączyć z 2 łyżkami mleka, dodając żółtko. Następnie ciepłą maskę nakładamy na stopy i przykrywamy gazą na około 20 minut. Maska doskonale zapobiega pękaniu pięt

13. Maska odświeżająca

Należy posiekać natkę pietruszki, miętę, dodać rumianek oraz połączyć zioła z chłodnym twarożkiem
 




14 komentarzy:

  1. ja w ciągu dnia mam strasnzie dużo chodzenia i wieczorem uwielbiam urządzć stopom gorącą kąpiel

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja właśnie po kąpieli stóp. Solidnie wymoczone w soli do stóp, nasmarowane a teraz w grubych skarpetach odpoczywają:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przydatne porady, ciekawa jestem kremu Neutrogena. ;-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Moja pielęgnacja stóp ogranicza się do kremy na noc i peelingu od czasu do czasu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Lubię ii polecam Neutrogene :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja mam niestety dużą ilość zgrubiałej skóry na stópkach :( Aczkolwiek ostatnio zaczęłam o nią lepiej dbać i wyglądają o wiele lepiej ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. ja staram się dbać jak najlepiej umiem o stopy, bo wiecznie mam problemy z ich suchością

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo fajny post :) U mnie dzisiaj w ruch poszła frezarka :3

    OdpowiedzUsuń
  9. Zainteresowały mnie te peelingi do stóp :)

    OdpowiedzUsuń
  10. zamierzam zadbać o swoje stópki, ciekawy artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja o stópki szczególnie dbam w okresie wiosenno-letnim :) w zimie mi się nie chce :D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za każdy komentarz :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog - zaobserwuj.
Z pewnością będzie mi bardzo miło :)