piątek, 17 października 2014

Lakiery do paznokci - trochę historii i informacji

Witajcie :)

Dzisiaj zajmę się tematem lakierów do paznokci. Dłonie i paznokcie są wizytówką każdej kobiety, a lakier jest nieodłącznym elementem wizerunku prawie każdej z nas. Mówię prawie, bo znam takie osoby, które nie malują paznokci, bo nie chcą, nie lubią i ja to oczywiście szanuję, ale nie wyobrażam sobie siebie bez pomalowanych paznokci i w swojej kolekcji posiadam ok. 200 buteleczek lakierów. Kolor paznokci może utożsamiać się z naszym charakterem, osobowością, temperamentem, ale i stanowić miły i przyjemny dla oka dodatek do naszych codziennych stylizacji. 


Historia lakieru do paznokci

Zwyczaj malowania paznokci sięga bardzo odległej historii i po dziś dzień nie wiadomo, które państwo jest jego prawdziwym prekursorem. 
Cały spór toczy się pomiędzy Chińczykami, Egipcjanami i Inkami. 

Chińczycy twierdzą, że lakier do paznokci został wynaleziony za czasów panowania dynastii Ming, a więc około 3000 lat p.n.e. W krajach azjatyckich pomalowane paznokcie oznaczały, że właściciel nie musi pracować fizycznie ani martwić się o pieniądze. Chińskie arystokratki malowały paznokcie lakierem sporządzonym z wosku pszczelego, białek jaj, metali oraz barwników roślinnych. Kolor czerwony i czarny zarezerwowany był dla najwyższych sfer rodu królewskiego, natomiast chłopka przyłapana na malowaniu paznokci mogła zostać skazana na śmierć. 

W Egipcie za czasów panowania królowej Nefretete posiadano skomplikowane narzędzia do wykonywania manicuru, w tym nawet tipsy, które były robione z kości słoniowej. Do malowania paznokci używano specjalnych roślinnych i woskowych barwników, a najbardziej popularnym kolorem na dworze faraona była czerwień, która symbolizowała władzę i wysokie pochodzenie.

Do Europy lakier do paznokci przybył dopiero w XIX w. za pośrednictwem króla francuskiego Ludwika Filipa, który był fanem manicure. Za czasów jego panowania wprowadzono na dworze królewskim łagodne zabiegi pielęgnacyjne przy użyciu narzędzi z drewna pomarańczowego.

W latach 30 XX wieku modę na długie, czerwone paznokcie wprowadziły gwiazdy filmowe. Greta Garbo kazała je sobie przedłużać za pomocą taśmy filmowej. Również wtedy pewien amerykański dentysta złamał sobie paznokieć, a ponieważ utrudniało mu to pracę, uzupełnił go masą akrylową. Tak powstały znane do dziś tipsy akrylowe.

Produkcja lakierów bardzo zbliżonych do tych, które znamy dzisiaj rozpoczęło się dzięki dwóm braciom. Chodzi o Charlesa i Josepha Revson, założycieli słynnej fabryki kosmetyków Revlon. To właśnie oni, jako pierwsi zaczęli rozwijać produkcję lakierów na bazie pigmentów, co znacznie ułatwiło indywidualne dopieranie różnorodnych odcieni kosmetyków. Unikalna receptura ich lakierów, wykorzystująca naturalną glinkę sprawiała również, że idealnie przylegały one do płytki paznokcia oraz były bardzo trwałe. 

W latach 70 XX wieku powstał french manicure za sprawą Amerykanina Jeffa Pinka. Powstał on z myślą o aktorkach filmowych, które nie miały czasu na przemalowanie paznokci do poszczególnych kreacji, więc musiały się zadowolić uniwersalnym manicure, który pasowałby do każdego stroju. Nazwa french wzięła się stąd, że niedługo po jego wynalezieniu został zaprezentowany na targach w Paryżu, gdzie stał się prawdziwym hitem.

Rodzaje lakierów do paznokci

- bezbarwne - mają za zadanie jedynie nabłyszczyć płytkę paznokcia, ewentualnie ją wzmocnić i odżywić


- transparentne - doskonałe do wykonywania francuskiego manicuru, delikatnie prześwitujące. Białe służą do malowania końcówki paznokcia, różowe lub beżowe do malowania całej płytki paznokcia. 

- matowe - mocno kryjące, bez połysku, idealnie nadają się jako tła, na których można wykonać rozmaite wzory.


- perłowe - kryją słabiej od lakierów matowych, ale za to charakteryzują się wysokim połyskiem.

- lustrzane - odbijają światło, nadając bardzo efektowny wygląd.


holograficzne - pod wpływem światła dają efekt trójwymiarowych paznokci, pięknie się mienią na różne kolory.


- opalizujące - pięknie mienią się w słońcu zmieniając kolor w zależności od kąta jego padania.


- brokatowe, z cekinami, ozdobnymi opiłkami - z daleka migoczące, z gwiazdkami, serduszkami, kropeczkami itp.


- pękające - kilka minut po nałożeniu dają wrażenie popękanej płytki.


- fluorescencyjne - świecą w ciemności. Zazwyczaj mają ostry, rażący kolor.


- termiczne - zmieniają kolor pod wpływem temperatury


- strukturalne - po naniesieniu na paznokieć tworzy na nim chropowatą powierzchnię, przypominającą strukturę piasku. 


- magnetyczne - po nałożeniu i wyschnięciu warstwy takiego lakieru przejeżdżamy po płytce paznokciowej dołączonym do zestawu magnesem tworząc w ten sposób dowolne wzorki.
Fakty i mity na temat pielęgnacji paznokci i lakierów do paznokciFałsz - lakiery do paznokci nie lubią ani nadmiernego ciepła ani zimna, dlatego nie zaleca się ich przechowywania w lodówce. Ponadto bardzo często w nich gęstnieją, więc jeśli już musimy koniecznie je tam trzymać, to należy wyciągnąć 15 minut przed planowanym użyciem.


Fałsz - podmuch ciepłego powietrza sprawia, że emalia staje się bardziej miękka a nie twarda. Efekt jest więc wręcz przeciwny do zamierzonego.


Fałsz - Większość zmywaczy do paznokci zawiera olejki i aceton, więc dodanie kropli zmywacza spowoduje rozrzedzenie lakieru jak i jego rozwarstwianie. To działanie doraźnie ułatwi pomalowanie paznokci, ale sam lakier po rozcieńczeniu będzie nadawał się do wyrzucenia.
Dodatkowo, zawartość zmywacza w lakierze, a tym samym acetonu, powoduje niszczenie płytki paznokcia. Znacznie lepszym sposobem jest dodanie specjalnego rozcieńczalnika.


Prawda - baza przygotowuje płytkę paznokcia, wyrównuje ją, wygładza, zabezpiecza przed przebarwieniem oraz przedłuża trwałość manicure.


Prawda/Fałsz - samo malowanie nie niszczy paznokci, pod warunkiem, że świadomie używamy produktów wysokiej jakości. Niszczy i wysusza częste zmywanie zmywaczami z acetonem.


Prawda/Fałsz - lakiery wysokiej jakości nie powinny w żaden sposób powodować odbarwienia płytki. Stosowanie zabezpieczenia w postaci bazy daje pewność i poczucie komfortu. Jeżeli jednak zdarzy się nam użyć lakieru kiepskiej jakości, może okazać się, że nawet baza nie będzie w stanie zapobiec uciążliwym przebarwieniom.


Fałsz - paznokcie są martwą tkanką, nie muszą oddychać. Gdy tylko chronisz je, nakładając odżywkę przed kolorową emalią, nie ma potrzeby robić przerw. Co więcej, lakier na paznokciach spełnia także funkcje ochronne płytki, dzięki niemu jest twardsza, a więc odporniejsza na uszkodzenia.


Prawda - mocne barwy dodatkowo zwracają uwagę na ich długość sprawiając, że optycznie wydają się jeszcze krótsze.


Prawda -  taka emalia koncentruje uwagę na niedoskonałości paznokci. Jeśli więc płytka jest nierówna tego rodzaju lakier jeszcze bardziej uwidoczni mankamenty powierzchni takie jak rowki czy mikrouszkodzenia.


Fałsz - żelatyna nie ma żadnego wpływu na wzrost paznokci.


Fałsz - plamki są najczęściej spowodowane zniszczeniem komórek paznokcia.


Fałsz - tempo wzrostu paznokci oraz ich wytrzymałość są uwarunkowane genetycznie. Częste skracanie paznokci daje jedynie efekt mocniejszych paznokci, ponieważ regularnie usuwamy najbardziej zniszczoną ich część.


Prawda - wystarczy posmarować paznokcie sokiem z cytryny albo włożyć palce w nacięty uprzednio owoc, aby kwas cytrynowy delikatnie rozjaśnił paznokcie.


Fałsz - nowoczesne lakiery do paznokci zawierają substancje pielęgnacyjne, stabilizujące stan paznokci. Poza tym lakier chroni paznokcie przed zadrapaniami. Paznokcie łamią się raczej od nieodpowiedniego piłowania i pod wpływem działania zmywaczy.

Jak przedłużyć trwałość lakieru do paznokci?

Zanim zabierzesz się do malowania paznokci kolorowym lakierem, przygotuj płytkę do zabiegu w trzech prostych krokach. Lakier utrzyma się jedynie na idealnie gładkiej i czystej płytce paznokcia pozbawionej rys, nierówności i resztek starego lakieru. 

1. Wyczyść powierzchnię paznokcia - przed nałożeniem koloru upewnij się, że płytka paznokcia jest idealnie gładka i sucha. Zacznij od usunięcia resztek starego lakieru z powierzchni paznokci, w przeciwnym razie nowa warstwa kosmetyku nie będzie gładka. Następnie zamocz dłonie w ciepłej, namydlonej wodzie i delikatnie pocieraj ręcznikiem w celu usunięcia chemikaliów i resztek nawilżających kosmetyków do dłoni . Zanim przystąpisz do malowania paznokci, dokładnie wysusz dłonie. 

2. Usuń nierówności płytki paznokcia - kolejnym krokiem jest usunięcie rys i zadziorów – paznokcie poddawane zabiegowi malowania powinny być idealnie gładkie. Podetnij paznokcie tak, aby wszystkie miały jednakową długość i aby stanowiły solidną bazę pod lakier. Następnie opiłuj wszelkie nierówności – nawet najmniejszy zadzior może zniszczyć manicure i skutkować odpryskiwaniem kosmetyku. 

3. Nałóż bazę pod lakier do paznokci - gdy przygotujesz gładką powierzchnię pod manicure, nałóż na paznokcie bazę pod lakier. Stworzy ona na płytce warstwę, do której z łatwością przylgnie kolor. 


Prawidłowe malowanie paznokci

1. Nałóż pierwszą warstwę lakieru - nałóż lakier w takiej ilości, aby dokładnie zakrył całą płytkę paznokcia, nie pozostawiając na jej powierzchni śladów pędzelka. 

2. Nałóż kolejną warstwę lakieru - po nałożeniu pierwszej warstwy powinnaś odczekać co najmniej 15 minut. Zanim zaczniesz nakładanie kolejnej warstwy lakieru, upewnij się, że kolor zdążył wyschnąć.

3. Wykonaj ostateczne poprawki - na koniec, gdy kolor całkowicie wyschnie, nałóż warstwę wierzchnią lakieru lub bezbarwny lakier do paznokci.

Jeśli paznokcie malujemy w domu, dbajmy o szczelne zamykanie buteleczki z emalią po każdym pomalowaniu, przetrzymując ją w chłodnym i zacienionym miejscu. 

W przedłużeniu żywotności lakieru na paznokciach pomocny jest olejek do skórek. Kosmetyk ten pomaga nie tylko zachować nam skórki w ładnej kondycji, nawilżając je i dostarczając cennych witamin, ale również, przez aplikację na płytkę, pozwala na dłużej cieszyć się wykonanym manicurem lub pedicurem.

Pomalowane paznokcie nie lubią też kontaktu z wodą oraz detergentami, dlatego na czas domowych porządków, mycia podłóg czy zmywania naczyń, zaleca się zakładanie gumowych rękawiczek.


Co manicure mówi o Tobie?

1. Granatowy, prawie czarny

Paznokcie w ciemnych kolorach to dobre rozwiązanie dla kobiet, które podążają za trendami, ale stawiają też na klasykę. Ten manicure wymaga jednak szczególnej pielęgnacji, ponieważ wszelkie odpryski są natychmiast widoczne. Ponadto ciemne emalie mogą nieestetycznie barwić płytkę, dlatego warto postawić na profesjonalne produkty, a zwłaszcza na bazę pod lakier.

2. Karminowa czerwień

To najlepsza opcja dla osób, które uwielbiają klasykę. Ten odcień pasuje do każdego outfitu. Takie paznokcie są szykowne, ale również seksowne, dlatego na ten manicure stawiają najczęściej pewne siebie indywidualistki.

3. Odcienie nude

Ten kolor ma chyba najwięcej zwolenniczek. Trudno się dziwić, odcienie nude są bardzo nowoczesne, a przy tym eleganckie. Pasują na każdą okazję i sprawiają, że dłonie wyglądają na wyjątkowo zadbane, dlatego to ulubiony kolor fanek minimalizmu.

4. Wzorzyste

Dziś mamy do wyboru mnóstwo ozdób do paznokci, takich jak kryształki, ćwieki czy wzorzyste naklejki. To opcja dla naprawdę odważnych kobiet, które mają silne poczucie własnego stylu. Chociaż takie paznokcie wyglądają spektakularnie, mogą być nieodpowiednie na niektóre okazje, a przy tym czasami trudno dobrać do nich pasujący outfit.

5. Odwrócony french

Coraz więcej kobiet decyduje się na ten rodzaj manicure`u. Jest stylowy i elegancki, a przy tym to naprawdę dobry sposób na podkreślenie własnego stylu za pomocą akcentu kolorystycznego, za to bez zbędnych ozdób.

6. W oryginalnym kolorze

Metaliczne naklejki świetnie wyglądają na paznokciach, ale mocno przykuwają uwagę. To opcja dla odważnych kobiet, które nie boją się nowych trendów i są kreatywne.

7. Klasyczny french

To jeden z najpopularniejszych sposobów malowania paznokci. Z reguły wybierają go kobiety praktyczne, które cenią elegancki styl, ponieważ french pasuje do każdego stroju i na każdą okazję.


A Wy jakie kolory lubicie najbardziej na paznokciach? :)
22 komentarze:

 1. Fajne ciekawostki :) Ja najbardziej chyba lubię kolory czerwone czyli zarezerwowane dla strefy królewskiej hehe :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Przydatny post, ja najczęściej maluję paznokcie na jednokolorowo. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Magnetycznych lakierów jeszcze nie miałam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Magnetycznych lakierów nie miałam, ale z tego co wiem jest ich pełno w Avonie.:)

  http://natalla-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpisuje Ci firma Rosewholesale? Byłabym wdzięczna za odpowiedź u mnie. :)

   Usuń
 5. Dużo przydatnych informacji :) Nie wiedziałam że jest lakier magnetyczny :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny wpis, wszystkie informacje w jednym miejscu ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Rewelacyjny post :) Ja mam nie raz dni że nie chce mi się malować paznokci i tyle :D

  OdpowiedzUsuń
 8. WOW! Świetny wpis! Przyznam szczerze, że kilku faktów i mitów nie znałam :)
  Uwielbiam wzorki na moich pazurach, ale ostatnio gustuję w jedno- ewentualnie dwukolorowych lakierach ;) Myślę też o jakiejś hybrydzie - czasami nudzi mi się ich częste malowanie :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajny post. Historia jest mi trochę znana :). Ja dzisiaj eksperymentuje z lakierami magnetycznymi. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajny post, można się wiele ciekawych rzeczy dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajny post, napracowałaś się nad nim :)

  Podobały mi się ciekawostki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny artykuł, sporo się dowiedziałam :) Ja najbardziej lubię czarny lakier.

  OdpowiedzUsuń
 13. No to w dzisiejszych czasach ładnie dużo kobiet byłoby skazane na śmierć :D
  Ja to różnymi kolorami się maluję. Wszystko zależy od dnia, humoru i nastroju :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawy artykuł ;) przydatne info, dowiedziałam się ciekawostek :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Magnesu używamy ZANIM lakier magnetyczny wyschnie, trzeba malować po jednym paznokciu i szybciutko przykładać magnes, póki lakier nie zgęstnieje i nie zaschnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Znalazły się tutaj wszystkie informacje, których kiedykolwiek potrzebowałam. ;] Nie wiedziałam do końca jak to jest z przedłużaniem życia lakierów poprzez umieszczanie ich w lodówce, ponieważ zawsze robiła tak moja znajoma, ale dobrze, że to wyjaśniłaś.

  OdpowiedzUsuń
 17. u mnie kolor na paznokciach najczęściej odzwierciedla mój nastrój :)
  co do przechowywania lakierów to kiedyś spróbowałam chować w lodóce, ale raz dwa mi gęstaniały i nadawały się tylko do wyrzucenia. Teraz trzymam je w koszyczku w szafce i takie przechowywanie najlepiej im służy :)

  a co gdy lakier się rozwarstwia? o czym to świadczy? mam kilka takich, ale jak je wymieszam to dalej rewelacyjnie malują, szybko schną i nic a nic nie starciły na jakości.

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam neonowe i pastelowe kolorki :)

  pajapaulina.blogspot.co.uk

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za każdy komentarz :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog - zaobserwuj.
Z pewnością będzie mi bardzo miło :)