czwartek, 21 listopada 2013

Nauka poprzez zabawę, czyli o Akademii Umysłu JUNIOR słów kilka ;)

Witajcie :)

Jakiś czas temu otrzymałam do testów od Pani Ewy program Akademia Umysłu JUNIOR - ZIMA. Jako, że nie posiadam jeszcze własnych dzieci, to postanowiłam przetestować program wraz ze swoimi kuzynami ;)Na początek kilka słów na temat programu:

Akademia Umysłu JUNIOR idealnie wpasowuje się w edukację mimowolną. Dla dziecka są to po prostu wesołe, ciekawe ćwiczenia, gierki niemalże. Obcowanie z ćwiczeniami zawartymi w programie to świetna zabawa, ale i przyjemna nauka. Ćwiczenia zawarte w programach stymulują umysł w dwóch obszarach:

Pamięć to zdolność do gromadzenia informacji. Im lepiej wytrenowana jest pamięć, tym szybciej można zapamiętywać oraz dłużej pamiętać przyswajane informacje. Przyczynia się to do efektywnego uczenia się - wiedza jest lepiej przyswajana i na dłużej pozostaje w umyśle. Ćwiczenia stymulują procesy zapamiętywania i odtwarzania informacji.
Koncentracja uwagi polega na kierowaniu świadomości na konkretną rzecz, myśl, czy sytuację. Pozwala na oddzielenie się od czynników zewnętrznych i skupieniu na jednym, wybranym wątku. Przyczynia się to do efektywnego uczenia się - wiedza jest łatwiej i szybciej przyswajalna. Ćwiczenia stymulują skupianie uwagi i zwiększenie stopnia percepcji.

Każde z ćwiczeń pobudza rozwój intelektualny dziecka, poszerza jego wiedzę i wspomaga rozwój wczesnoszkolny. Ćwiczenia zawierają elementy edukacyjne, np. tropy zwierząt, odgłosy ptaków, miasta Polski, proste rachunki. Dziecko przez zabawę poznaje rzeczy ciekawe i przydatne na co dzień. Tutaj edukacja jest wspaniałą zabawą. Dziecko miło spędza czas jednoczenie zwiększa potencjał swojej pamięci i poprawia koncentrację uwagi. Już 15 minut ćwiczeń dziennie daje zauważalne efekty.

Każdy program zawiera 20 ćwiczeń stymulujących rozwój intelektualny, każde o stopniowanej trudności. Początkowe poziomy są bardzo łatwe, a sukcesy, pochwały, nagrody i niespodzianki zachęcają dziecko do zmierzenia się z trudniejszymi zadaniami.
Nietuzinkowa grafika, fascynujące tło muzyczne naturalnych instrumentów (fortepian, smyczki, wibrafon, głos, gitara) oraz efekty dźwiękowe (zimowe odgłosy, dzwonki sań, gwar dziecięcych zabaw) pobudzają wyobraźnię i dają pożądane wzorce estetyczne.
Dodatkową zaletą są ćwiczenia ruchowe. Gdy program uzna, że dziecko zbyt długo siedzi przed monitorem, automatycznie uruchamia animowanego ludzika, który zachęca do krótkiej gimnastyki (!).

Warto również dodać, że występują 4 wersje Akademii Umysłu JUNIOR, a mianowicie WIOSNA, LATO, JESIEŃ oraz ZIMA.
My do testów otrzymaliśmy ZIMĘ.

W kwestii stymulowania pamięci dostępne są następujące ćwiczenia:

1. Memo - polega na odsłanianiu brył z zatopionymi w nich przedmiotami. Zadaniem dziecka jest łączenie ich w pary.
2. Prezenty - należy zapamiętać jakie zabawki są ukryte w pudełkach, a następnie wskazać pudełko, w którym ukrywa się pokazana zabawka.


3. Stok - należy zapamiętać kolory ubrań dzieci, a następnie pomalować odpowiednio elementy, które straciły kolor.


4. Korniki - na drzewach pojawiają się korniki, należy zapamiętać ich położenie i je odtworzyć. 
5. Labirynt - z kostek lodu został utworzony labirynt. Zadaniem dziecka jest przeprowadzenie wędkarza do przerębla.
6. Gwiazdy - na niebie rozbłyskują gwiazdy. Należy je zapamiętać i wskazać gdzie rozbłysły.
7. Mikołaj - dzieci śnią o prezentach. Należy je rozdać z worka św. Mikołaja.


8. Meta - bałwan trzyma tabliczkę, na której jest liczba. Należy ją zapamiętać i przepuszczać tylko tych narciarzy, których suma liczb na koszulkach daje liczbę z tabliczki.


9. Owce - należy zapamiętać ile owiec było w danej zagrodzie, a następnie je odprowadzić do swoich zagród. 


10. Pogoda - na mapie pokazywana jest pogoda w poszczególnych rejonach Polski. Należy ją zapamiętać, a później wskazać jaka była pogoda.


Natomiast w  kwestii stymulowania koncentracji dostępne są następujące ćwiczenia:

1. Bałwan - należy złapać wskazaną ilość płatków śniegu do kapelusza.
2. Łyżwy - należy przeprowadzić dziewczynkę do rodziców i przesuwać łyżwiarzy tak, aby miała wolną drogę.
3. Narty - w działaniu matematycznym zabrakło elementów tworzących cyfry. Należy przeciągnąć i wstawić narty tak, aby działanie było prawidłowe.
4. Śnieżki - z dołków wyłaniają się zwierzęta. Należy trafiać śnieżkami tylko we wskazane.


5. Ślady - na śniegu pojawiają się ślady zwierząt. Należy zaznaczyć ślad, a następnie zwierzątko, które go pozostawiło.
6. Wyciąg - należy ułożyć wagoniki od najmniejszego do największego numeru.
7. Dźwięki - ptaki śpiewają w pewnej kolejności. Dziecko musi posłuchać, zapamiętać i wskazać kolejność śpiewu.
8. Puzzle - należy ułożyć obrazek z rozsypanych puzzli.
9. Różnice - należy wskazać różnice pomiędzy obrazkami.
10. Osiedle - należy sprawdzić liczbę tubek farby w danym kolorze, następnie zaznaczyć kolor i pomalować tyle domów, ile jest tubek farby.


Jak widać program oferuje naprawdę dużo różnorodnych ćwiczeń, dzięki czemu dziecko poprzez zabawę może doskonalić swoje umiejętności, poprawić pamięć oraz koncentrację, które są niezwykle ważne w toku dalszej edukacji szkolnej.
Program dodatkowo także motywuje, ponieważ za każde wykonane prawidłowo zadanie dziecko otrzymuje pochwałę.
Ćwiczenia są zróżnicowane poziomowo, dzięki czemu dziecko nie zniechęca się, a wręcz przeciwnie jest zmobilizowane, ponieważ poziom trudności wzrasta z każdym ćwiczeniem.
Po wykonaniu prawidłowo wszystkich dostępnych ćwiczeń dziecko otrzymuje dyplom, który można wydrukować :)
Dużą zaletą tego programu są również przerwy przeznaczone na ćwiczenia bowiem jeśli program uzna, że dziecko spędziło już dużo czasu przed monitorem, to automatycznie uruchamia ćwiczenia ruchowe.
Program jest bardzo przejrzysty. Instrukcje są zarówno pisemne jak i głosowe, więc dziecko może go obsługiwać bez względu na poziom czytania, ponieważ sympatyczna tablica Tabi jest przewodnikiem dziecka po programie.
Kuzyni byli bardzo zadowoleni i teraz przynajmniej spędzają pożytecznie czas przy komputerze. Muszę przyznać, że i mnie wciągnął ten program, ponieważ byłam ciekawa jakie kolejne zadania i ćwiczenia na nas czekają ;)

Program ten może być świetnym prezentem na zbliżające się Mikołajki czy też Święta.

Dostępna jest wersja elektroniczna (34,90 zł) i pudełkowa (39,90 zł).

Po więcej informacji zapraszam na http://www.akademia-umyslu.pl/junior/gry-dla-dzieci-programy.
12 komentarzy:

Dziękuję wszystkim za każdy komentarz :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog - zaobserwuj.
Z pewnością będzie mi bardzo miło :)