środa, 12 listopada 2014

Pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych

Witajcie :)

Dzisiaj zapraszam na artykuł dotyczący suchych i zniszczonych włosów. Może moje porady okażą się pomocne dla którejś z Was :)


Zdrowy włos zawiera w sobie ok. 10 % wody, znajduje się ona przede wszystkim w łusce i trzonie włosa. Przed utratą wilgoci chroni włos otoczka tłuszczowa, którą tworzy naturalna wydzielina gruczołów łojowych - sebum.

Chlorowana woda, farbowanie, rozjaśnianie, stres, słońce, nieodpowiednia dieta, nadmierne używanie lokówki, prostownicy, suszarki, częste zabiegi fryzjerskie mogą doprowadzić do przesuszenia włosów, które stają się słabe, szorstkie w dotyku, matowe, tracą blask i płowieją, a do tego zaczynają rozdwajać się na końcach.

Pielęgnacja suchych i łamliwych włosów

Osoby posiadające uwrażliwione, przesuszone włosy powinny unikać częstych, diametralnych zmian koloru oraz trwałej. Takie zabiegi bardzo osłabiają już zniszczone i słabe włosy. 

Należy również rozsądnie korzystać z lokówek, prostownic, a jeśli już musimy użyć suszarki, to dobrze byłoby tej z chłodnym nawiewem.

Niezbędne jest również regularne, minimum co 2-3 miesiące, podcinanie końcówek. Najlepiej robić to u fryzjera - profesjonalisty, ponieważ podcinanie domowymi nożyczkami może zmiażdżyć włos. Jeśli nie będziemy tego robić regularnie, to ilość rozdwojonych końcówek się spotęguje, a zniszczenie może dojść nawet do nasady włosów.


Warto zrezygnować z mycia głowy gorącą wodą i przyzwyczaić się do letniej. Łuski zostaną wtedy domknięte.

Włosy są szczególnie narażone na uszkodzenia, kiedy są mokre. Zbyt mocne wycieranie ręcznikiem głowy, energiczne rozczesywanie lub niekiedy szarpanie, na pewno im nie pomogą. Najlepiej zawiązać na włosach turban i poczekać, aż ręcznik sam wchłonie nadmiar wody. Podsuszone w ten sposób włosy dobrze jest spryskać lotionem ułatwiającym rozczesywanie. Zamiast szczotki sięgnij po grzebień z rzadkimi zębami - rozdzieli kosmyki delikatniej.

Po każdym myciu włosów należy użyć odżywkiOdżywka nie tylko pomaga nawilżyć i odżywić suche i pozbawione blasku kosmyki, ale pokrywa włosy delikatną ochronną warstwą, przez co nie łamią się podczas prób rozczesywania. Przesuszonym i osłabionym znakomicie służą kosmetyki bogate w witaminy i minerały, szczególnie minerały morskie, olejki i wyciągi roślinne. Silnie nawilżają włosy i wygładzają, przywracając im blask, działają również kojąco na skórę głowy i odżywiają cebulki.


Na rynku jest sporo specjalnie opracowanych kuracji do włosów bardzo zniszczonych. Zawierają bogate kompozycje składników, które odbudowują strukturę włosów, stymulują ich wzrost, poprawiają ukrwienie skóry głowy i odżywienie mieszków włosowych. Najczęściej są to skondensowane ekstrakty ziołowe (np. ze skrzypu, rzepy, żeń-szenia, łopianu) z kompleksem witamin (m.in. A, B, E, F, PP) i minerałów (m.in. krzemu, cynku, wapnia, biotyny).

We włosy suche dobrze jest również wcierać oleje. Najlepiej robić to na noc. Jeśli nie jest to możliwe, to olej, na przykład arganowy, należy wcierać w wilgotne włosy przed suszeniem. Zawiera on wielonasycone kwasy tłuszczowe, dzięki którym zapewni włosom odpowiednie nawilżenie.


Ważna jest również właściwa dieta bogata w wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się np. w sardynkach. pstrągach, łososiach, tuńczykach, awokado, orzechach. 
Niedobór witaminy A powoduje przesuszenie włosów, dlatego warto włączyć do diety pokarmy bogate w ten składnik, czyli pomarańczowe owoce i warzywa (mango, papaja, kantalupa, marchew, batat), zielone warzywa liściaste (szpinak, kapusta włoska), a także olej z wątroby dorsza.

Domowe sposoby na pielęgnację suchych i zniszczonych włosów

1. Maska mleczna

Pół szklanki kwaśnej śmietany lub jogurtu nałóż na wilgotne włosy i pozostaw na 20 minut. Następnie zmyj je najpierw ciepłą, potem zimną wodą, a na końcu umyj szamponem. Stosuj ją co 2 tygodnie

2. Maska miodowa

Około pół szklanki miodu wmasuj z wilgotne włosy i odczekaj 20 minut. Możesz dodać też 1 lub 2 łyżki stołowe oliwy dla ułatwienia aplikacji gęstego miodu. Jeśli twoje włosy są przesuszone słońcem dodaj składniki bogate w białko, takie jak awokado lub żółtka jajek.

3. Maseczka nawilżająco-odżywcza

Oddziel awokado od pestki i rozgnieć widelcem lub rozdrobnij malakserem.  Nałóż papkę na głowę i wmasuj ją w skórę oraz włosy. Przykryj głowę folią i ręcznikiem. Po 40 minutach spłucz włosy bardzo dokładnie i umyj je szamponem.

4. Maska multiwitaminowa

2-3 łyżki oleju rycynowego wymieszaj z łyżeczką soku cytrynowego, trzema ampułkami witaminy B1, trzema kapsułkami witaminy B2 i ampułką witaminy C. Płynną odżywkę rozprowadź na wilgotnych włosach. Po 20 minutach umyj włosy. Kurację powtarzaj co 10-14 dni przez co najmniej trzy miesiące.

5. Maska oliwna

Łyżeczkę oliwy z oliwek lub oleju rycynowego wymieszaj z 2-3 kroplami witaminy A i żółtkiem. Miksturę nałóż na skórę głowy i włosy, włóż foliowy czepek i owiń ręcznikiem. Pod czepkiem wytworzy się „minisauna”, dzięki czemu łuski włosów rozchylą się i składniki odżywcze łatwiej wnikną do wnętrza włosa. Po 20-30 minutach zmyj maskę ciepłą wodą z dodatkiem soku z cytryny lub octu. Kurację powtarzaj co dwa tygodnie.

6. Kuracja gorącym olejem

Wystarczy wmasować dwie łyżki rozgrzanej oliwy z oliwek lub olejku migdałowego we włosy i zawinąć głowę w ciepły, wilgotny ręcznik. Odczekaj 30 minut i zmyj włosy. Czynność powtarzaj co najmniej raz lub dwa razy w miesiącu.

7. Maska bananowa

Przyrządź mieszankę z jednego banana, trzech łyżek jogurtu naturalnego, łyżki miodu, pół łyżeczki olejku kokosowego, kilku kropel cytryny i nanieś na włosy na co najmniej pół godziny.

8. Maska z olejkiem rycynowym i naftą

Wymieszaj 3 łyżki nafty kosmetycznej z łyżką oleju rycynowego i 3 łyżkami dowolnej odżywki do włosów. Papkę wetrzyj w wilgotne włosy i pozostaw na pół do dwóch godzin. Potem umyj włosy szamponem, a do ostatniego płukania użyj wody z sokiem z cytryny.

9. Maska jogurtowo-majonezowa

Do tej maseczki wykorzystamy jedynie białko jaja. Ubij je na pianę i dodaj 1/4 szklanki jogurtu naturalnego (najlepiej organicznego) oraz tyle samo majonezu. Wmasuj mieszankę w wilgotne włosy i nie przejmuj się zapachem - zniknie po myciu szamponem. Po trzydziestu minutach spłucz głowę chłodną wodą - ciepła sprawi, że jajko przyklei się do włosów.

10. Maska owsiana

Namocz garstkę płatków owsianych w ciepłej wodzie, tak by nabrały objętości. Następnie dodaj do nich kilka łyżek mleka (dbając o zachowanie dość gęstej konsystencji). Na koniec łyżka oleju migdałowego, który ma właściwości nawilżające i wygładzające. Możesz go jednak zastąpić innym lubianym przez ciebie olejem, na przykład kokosowym. Powstałą w ten sposób maskę nałóż na suche włosy i po 20-30  minutach spłucz wodą i umyj szamponem.


Jeśli są jakieś tematy, o których chciałybyście przeczytać, a których jeszcze nie poruszałam w swoich artykułach, to piszcie śmiało :)




18 komentarzy:

  1. Maska bananowa mnie zaciekawiła, może kiedyś zrobię :D

    OdpowiedzUsuń
  2. maska owsiana brzmi zachęcająco :) nigdy nie stosowałam takiej :)

    OdpowiedzUsuń
  3. kiedyś ciagle myłam włosy w gorącej wodzie, teraz juz je przyzwyczaiłam do chłodniejszej

    OdpowiedzUsuń
  4. Od czasu do czasu olejuję włosy i dopieszczam je od środka Vitapil'em ;)
    Kondycyjnie wyglądają aż tak źle.

    OdpowiedzUsuń
  5. Z chęcią wypróbuję bananową maskę ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Mi najwieksze efekty dalo podcinanie i olejowanie włosów:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja ciągle sobie obiecuje, że zacznę olejować włosy, ale słabo mi to wychodzi.

    OdpowiedzUsuń
  8. Moje włosy zdecydowanie nie są suche, wręcz odwrotnie :(

    OdpowiedzUsuń
  9. fajne te przepisy na maski :) może wypróbuje. :D

    OdpowiedzUsuń
  10. Muszę wypróbować kiedyś te maski u siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo przydatny post, na pewno warto przeczytać. :)

    OdpowiedzUsuń
  12. BARDZO PRZYDATNY post! Dzięki za "przepisy" na maseczki:)

    OdpowiedzUsuń
  13. ja jakoś nigdy nie mam cierpliwości do robienia takich domowych maseczek :P

    OdpowiedzUsuń
  14. Osobiście stosuję olejek do zabezpieczania swoich kosmyków :p z tymi maskami to różnie,bo zazwyczaj się nie chce :P

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja muszę właśnie podciąć końcówki.

    OdpowiedzUsuń
  16. Za każdym razem gdy czytam o włosach żałuję, że nie jestem włosomaniaczką i nie chce mi się ich specjalnie pielęgnować. Ja mam włosy wypadające, zniszczone, rzadkie i z tendencją do przetłuszczania się i łupieżu.
    Muszę podciąć końcówki niedługo.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za każdy komentarz :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog - zaobserwuj.
Z pewnością będzie mi bardzo miło :)