czwartek, 27 marca 2014

Łupież - przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania

Witajcie :)

Dzisiaj napiszę parę słów na temat przykrej dolegliwości jaką jest łupież. Nie borykam się z nim, ale mam nadzieję, że pomogę troszkę osobom, które mają z nim problem.

Czym jest łupież?

To choroba skóry głowy, która objawia się swędzeniem i opadaniem białych, suchych łusek.

Istnieją dwa rodzaje łupieżu: 

- suchy - polega na złuszczaniu się naskórka w postaci drobnych płatków. Nie uszkadza on włosów i najczęściej występuje przed 20 rokiem życia. Jeśli się go nie leczy, to może przerodzić się w łupież łojotokowy.

- łojotokowy - objawia się łuskami, które są duże i żółte. Są mocno przytwierdzone do skóry głowy, często towarzyszy mu świąd. Mogą tworzyć się strupy. Najczęściej występuje u osób po 20 roku życia. Schorzenie to dotyczy częściej mężczyzn. Jego następstwem może być łysienie łojotokowe.


Przyczyny łupieżu:

Najczęstszą przyczyną jest drożdżak Pityrosporum ovale. Występuje on w niewielkich ilościach na skórze głowy każdego człowieka. Rozwija się na przetłuszczonych włosach i powoduje zachwianie procesu regeneracji naskórka. Może być wywołany nadmiernym łojotokiem, złą dietą, stresem, alergią oraz ogólnym osłabieniem organizmu.

Ponadto duży wpływ na pojawienie się łupieżu ma:

- podrażnienie skóry głowy, które mogą spowodować szampony, lakiery do włosów, pianki, farby.
- woda zawierająca dużo chloru
- niedokładne spłukanie szamponu po umyciu włosów
- kąpanie się na akwenach wodnych, które mają duży stopień zanieczyszczenia
- suszenie włosów suszarką
- mycie włosów zbyt zimną bądź zbyt gorącą wodą
- niewłaściwa dieta
- stres i zmęczenie
- sucha skóra
- zaburzenia hormonalne

Leczenie łupieżu

Najbardziej znanym sposobem w walce z łupieżem jest stosowanie odpowiednich szamponów, które w swym składzie zawierać będą substancje grzybobójcze, przeciwłojotokowe, drażniące i złuszczające. 
Najczęstszymi składnikami szamponów przeciwłupieżowych są: siarczek selenu, który wykazuje działanie przeciwgrzybicze, ketokonazol (zmniejsza świąd, wykazuje działanie przeciwgrzybicze), kwas salicylowy, mocznik, związki siarki (ułatwiają odrywanie się płatków złuszczającego się naskórka), smoła pogazowa (działa redukująco, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie i przeciwświądowo), pirytonian cynku (działa przeciwgrzybiczo).

Może się również zdarzyć, że po użyciu leczniczego szamponu łupież się nasila. Paradoksalnie może to być dowód skuteczności kosmetyku. Po kilkakrotnym myciu powinien on ściągnąć zalegającą łuskę i w ten sposób oczyścić skórę. Jeśli jednak łuszczenie się skóry nie ustąpi po kilku użyciach, prawdopodobnie szampon zawiera substancje drażniące naszą skórę i koniecznie trzeba go wymienić na inny.

Jeśli leczenie szamponem nie przynosi rezultatu należy zastosować specjalne kremy, maści, które mają większe stężenie składników. 

W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie leków przeciwgrzybicznych.

Właściwa dieta jest również bardzo ważna, ale o tym w dalszej części artykułu.



Domowe sposoby na łupież

1. Maseczka z rumem - do jej wykonania potrzebujemy dwóch żółtek, rumu oraz oliwę z oliwek. Żółtka należy wymieszam z 2 łyżeczkami oliwy i rumu. Następnie ubić wszystkie składniki na jednolitą masę i wetrzeć we włosy. Po ok. 30 minutach należy dokładnie spłukać letnią wodą. 

2. Czosnek - należy rozgnieść dwa ząbki i wymieszać z ciepłą wodą. Następnie wetrzeć w skórę głowy, odczekać i spłukać. Trzeba jednak uważać, ponieważ czosnek może działać podrażniająco.

3. Kozieradka - dwie łyżki stołowe należy namoczyć w wodzie przez całą noc. Zmiękczone nasiona powinny uformować się w papkę, którą należy wetrzeć w skórę głowy i trzymać ok. 30 minut, a następnie spłukać.

4. Zielona glinka - zawiera magnez, krzem, cynk, fosfor. Wykazuje działanie ściągające i antyseptyczne. Należy zmieszać ją z wodą i tak powstałą papką przemywać regularnie skórę głowy oraz włosy.

5. Masaż cytryną - plasterek cytryny należy wcierać w skórę głowy przez ok. 5, 6 minut. Następnie umyć głowę i dokładnie spłukać. Należy jednak uważać, ponieważ cytryna może wysuszyć skórę. Nie jest również polecana do osób, które posiadają ciemne włosy, ponieważ może je rozjaśnić.

6. Płukanka z pokrzywy - należy zaparzyć saszetkę pokrzywy, a następnie przepłukać nią włosy.

7. Maseczka z jajka - należy ubić pianę z białek, następnie dodać żółtko, a całość nałożyć na głowę. Następnie dokładnie spłukać.

Sposoby zapobiegania:

1. Dokładne mycie głowy i spłukiwanie szamponu. Niewłaściwe mycie oraz nadmierny tłuszcz na skórze głowy może spowodować łupież i grzybicę. 

2. Ograniczenie żeli do stylizacji włosów, pianek, wosków.

3. Naturalne suszenie włosów, bądź używanie suszarki z chłodnym nawiewem.

4. Unikanie stresu oraz odpowiednia aktywność fizyczna.

5. Odpowiednio dobrany szampon do rodzaju włosów.

6. Właściwie dobrana dieta. Należy dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości witamin i minerałów. Warto uzupełnić dietę o wapń (figi, soja, ziarna słonecznika, fasola), magnez (orzechy, banany, czekolada, warzywa liściaste), potas (cytrusy, pomidory, ryby, ziemniaki, drób, mięso), fosfor (jajka, orzechy, drób, ryby), żelazo, cynk (ser żółty, drożdże, wołowina).







12 komentarzy:

  1. Przydatne porady. :) Na szczęście (odpukać) nie muszę z nich korzystać, ale warto pamiętać o tym. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny post. Osobiście na szczęście nie mam łupieżu, ale kilka sposobów zapamiętałam i gdyby nie daj Boże się pojawił to wykorzystam. U mnie najprędzej pojawi się ze stresu... Bardzo się wszystkim denerwuję :(.

    OdpowiedzUsuń
  3. na szczęście nie mam tego problemu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na szczęście nie mam tego problemu, ale warto wiedzieć.

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajne rady :) postaram się zapamiętać na przyszłość ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawy post i przydatne porady :) Na pewno wielu osobom się przyda :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja na szczęście jeszcze nigdy nie miałam łupieżu,ale będę pamiętaćo tym poście jak by co :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Na szczęście nie mam problemów z łupieżem, ale wiem że to wielkie utrapienie. Warto wiedzieć takie rzeczy :)

    OdpowiedzUsuń
  9. ciekawe, wiele rzeczy sie dowiedziałam.

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetny i pomocny artykuł :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja również od niedawna męczę się z łupieżem. Nigdy nie miałam problemów z włosami czy ze skórą głowy, dlatego zdziwiłam się gdy zauważyłam łupież. Próbowałam już jakichś domowych sposobów, pomagały ale na krótko - problem łupieżu powracał w ciągu kilku dni. Chcę wybrać się do apteki po jakiś dobry szampon przeciwłupieżowy i mam nadzieję, że to mi pomoże :).

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za każdy komentarz :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog - zaobserwuj.
Z pewnością będzie mi bardzo miło :)