niedziela, 6 października 2013

Kompozycje zapachowe perfum

Witajcie :)

Jako, że moje poprzednie artykuły na temat perfum spotkały się z bardzo dobrym odbiorem przez Was, to postanowiłam stworzyć jeszcze jedną część na ich temat. Tym razem będzie troszkę informacji o kompozycjach zapachowych.



Większość perfum komponowanych jest według trzynutowego układu. Pierwotnie wyczuwana jest nuta górna, która nazywana jest również nutą głowy, później środkową (nutę serca) a na samym końcu nutę dolną zwaną nutą bazy lub głębi. Utrwalacze łączą składniki tworzące poszczególne nuty w jedną kompozycję. Perfumy nie powinny i nie mogą rozwarstwiać się na trzy fazy a jeśli tak się dzieje to znak, że zostały źle opracowane, ponieważ proces ulatniania się poszczególnych faz powinien być niezauważalny.

Nuta głowy - jest złożona ze związków, które są najbardziej lotne, szybko znikają. Wyczuwamy ją zaraz po otwarciu flakonika z perfumami i odparowaniu alkoholu. Utrzymuje się na skórze od kilkunastu minut do pół godziny. Jest to nuta lekka i świeża. Zapachy jakie są w niej najczęściej stosowane to: ziołowe (tymianek, lawenda), zielone (ogórek, melisa, mięta), owocowe-lekkie (arbuz, melon, ananas), cytrusowe (bergamotka, cytryna, mandarynka, grejpfrut, pomarańcza).


Nuta serca - pojawia się po nucie głowy i utrzymuje się dłużej. Jest głównym motywem kompozycji zapachowej a także jest cięższa. Na skórze jest wyczuwalna ok. 1-2 h. Stosowane są w niej głównie kwiatowe aromaty (róża, jaśmin, lilie, konwalia, gardenia, fiołek, narcyz, hiacynt, tuberoza, lipa, lotos, ylang), zielone (rozmaryn, cyprys, krwawnik, jałowiec), korzenne (imbir, cynamon, goździk, koper, marchew).

Nuta dolna - jest najbardziej trwała, zawiera utrwalacze i utrzymuje się na skórze do kilkunastu godzin. To właśnie od niej rozpoczyna się tworzenie zapachu. Są to głównie aromaty z grup: zwierzęcej (piżmo), drewnianej (sandał, paczula, cedr), balsamicznej (mirra, kadzidło), aromatyczno-słodkiej (kakao, koniak, kawa, miód, wanilia, migdały, herbata, marcepan), skórzanej, tytoniowej.




Główne kompozycje zapachowe perfum

- owocowe - składają się na nią najczęściej aromaty porzeczki, maliny, śliwki, nektarynki, melona, porzeczki
- szyprowe - do podstawowych składników perfum należą róża, paczula, jaśmin, cytrusy, mech dębowy
- kwiatowe - jaśmin, fiołek, róża, narcyz, bez, konwalia
- orientalne - są to perfumy o wyrazistym i ciężkim zapachu, bardzo trwałe i przeplatane nutami paprociowymi, drzewnymi, waniliowymi, kwiatowymi
- aldehydowe - do ich tworzenia wykorzystuje się związki chemiczne o przyjemnym aromacie
- drzewne - ich bazę stanowią drzewo sandałowca, paczuli, cedru, żywicy. Do tej kategorii należą przede wszystkim zapachy męskie, lecz obecnie coraz więcej zapachów damskich kobiecych znajduje się w tej grupie
- paprociowe - przede wszystkim są to męskie zapachy, bazą tej kategorii są zapachy mchu, paproci, lawendy oraz ziół
- tytoniowo-skórzane - wyraźnie wyczuwana jest tu skóra i tytoń, zapachy lekko duszne. Bazą jest tu cedr, sandałowiec, paczula, żywica
- aromatyczne - należą do niej głównie męskie kompozycje zapachowe np. rozmaryn, szałwia, lawenda, pieprz, kminek



Kolor perfum a nuta zapachowa

- czerwień, pomarańcz - charakteryzuje zapachy orientalne. Są to zapachy bardzo trwałe, słodkie oraz często ciężkie. Nadają się głównie na wieczór. Dominują w nich cynamonowe, korzenne oraz waniliowe nuty
- kolor żółty, różowy i pomarańczowy - charakteryzuje owocowe zapachy. Nadają się przeważnie na dzień. Są bardzo orzeźwiające i odświeżające. Dominują w nich nuty pomarańczy, grejpfrutów oraz cytryn
- zieleń - charakteryzuje nuty zapachowe traw i zielonych liści. Ich zapach jest niezwykle odświeżający. Kojarzą się ze swobodą, dynamiką.
- fiolet, róż - są to zapachy kwiatowe, bardzo kobiece. Można w nich odnaleźć woń jaśminu, róż, konwalii czy też fiołka. Mają także działanie uspokajające oraz antydepresyjne.




Ja bardzo lubię owocowe zapachy, które mnie odświeżą i orzeźwią :)

A Wy jakie preferujecie? :)




12 komentarzy:

  1. Ach, wiele razy nadziałam się na piękną nutę głowy, a potem... szkoda gadać. Ale na szczęście nigdy nie kupiłam czegoś kiepskiego, bo zawsze chodzę z zapachem przez kilka godzin na nadgarstku i niucham :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Moje ulubione to paprociowe, aromatyczne i kadzidlane :)

    OdpowiedzUsuń
  3. ja lubię zapachy słodkie,ale nie landrynkowa słodycz tylko taka bardziej seksowna :) na dzień preferuję lekkie,kremowe-zwykle w białych buteleczkach :) a dawniej kochałam orienty,kadzidłowe i tak mi się odmieniło :) nie cierpię natomiast morskich,cytrusowych,trawiastych :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Sporo się dowiedziałam z tego artykułu ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny artykuł ;)

    Kochana, przesyłeczka rozdaniowa dotarła, serdecznie dziękuję! <3

    OdpowiedzUsuń
  6. ja nie mam swoich ulubionych nut zapachowych, perfum musi mi się spodobać po prostu :))

    OdpowiedzUsuń
  7. ja nie mam swojego ulubionego zapachu ;p

    OdpowiedzUsuń
  8. lubię zapachy kwiatowe, ale nie duszące. Pozdrawiam :) i obserwuję

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja kocham owocowe i bardzo lekkie...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za każdy komentarz :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog - zaobserwuj.
Z pewnością będzie mi bardzo miło :)