niedziela, 28 czerwca 2015

Olejowanie włosów

Witajcie :)

W dzisiejszym poście chciałabym poruszyć tematykę olejowania włosów. Przyznam szczerze, że odkąd zaczęłam staż, to mam dużo mniej czasu na pielęgnację i niestety olejowanie również zaniedbałam, co nie zmienia faktu, że ma ono bardzo dobry wpływ na nasze kosmyki, oczywiście pod warunkiem odpowiedniego doboru olejków.

Olejowanie włosów

Na czym polega olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to nie nowość – od dawien dawna praktykowane było przez Arabki i Hinduski, a oleje odwdzięczały im się pięknymi, lśniącymi, długimi włosami. Olejowanie włosów to bardzo prosta czynność, polegająca na rozprowadzaniu oleju na włosy wraz ze skórą głowy, jeśli istnieje taka potrzeba. Można też nakładać oleje jedynie na końcówki, albo od połowy włosów.

Jak olejować włosy?

Niewielką ilość olejku równomiernie nanosimy na suche lub wilgotne, nieumyte wcześniej włosy, od nasady, aż po same końce. Olejek rozprowadzamy na poszczególnych partiach włosów opuszkami palców tak, by uniknąć nadmiernego olejowania pasm.
Zabieg warto połączyć z delikatnym, kilkunastominutowym masażem skóry głowy, który redukuje napięcie i stres, a także pobudza krążenie i ułatwia wnikanie substancji odżywczych. W przypadku włosów cienkich zalecane jest nanoszenie olejku od połowy długości włosów. Następnie nakładamy na głowę foliowy czepek i ręcznik.
Można także dodatkowo podgrzać olejek w kąpieli wodnej i owinąć naolejowane włosy ciepłym ręcznikiem, dzięki czemu substancje odżywcze będą lepiej wnikać w głąb włosa i skórę głowy.

Olejek pozostawiamy na minimum 30 minut. Następnie płuczemy włosy ciepłą wodą i myjemy głowę delikatnym szamponem. Możemy także rytuał olejowania wykonać wieczorem, przed snem i zmyć olejek rano.

Zabieg warto powtarzać 1-2 razy w tygodniu.

Metody olejowania włosów

1. Olejowanie na sucho

Polega na nakładaniu oleju na suche, nieumyte włosy. Olej rozprowadzamy na całych włosach, od ucha w dół, a jeśli jest taka potrzeba, także na skórze głowy. Włosy można przeczesać grzebieniem po to, aby olej równo się rozprowadził po całych włosach, następnie zaplatamy warkocz, albo zwijamy w koczek.

2. Olejowanie na mokro

Polega na nakładaniu oleju na zwilżone włosy. Wystarczy zmoczyć włosy ciepłą wodą, odsączyć nadmiar wody ręcznikiem i nałożyć olej. Tak, jak w przy metodzie na sucho, olej należy nakładać na całe włosy, od ucha po same końce. Przy stosowaniu tej metody, zamiast wody do zwilżenia włosów można użyć wody różanej.

3. Olejowanie w misce

To jedna z najczęściej polecanych metod. Weź miskę i wlej do niej ok. litra ciepłej wody. Najlepiej, jeśli będzie to woda przegotowana, która jest bardziej miękka. Dodaj do wody olej i opcjonalnie kilka kropli nawilżającego półproduktu, np. wyciągu z aloesu, mleczka pszczelego, czy kwasu hialuronowego. Zanurz włosy w wodzie i trzymaj ok. 2-3 minut. Po wyjęciu włosów z miski odciśnij z nich nadmiar wody i załóż foliowy czepek. Owiń głowę ręcznikiem, ewentualnie załóż ciepłą, zimową czapkę. Pod wpływem ciepła olej głębiej wniknie we włosy, dzięki czemu olejowanie przyniesie lepsze rezultaty. Po upływie 20-30 minut zdejmij z głowy turban/czapkę, ale pozostaw jeszcze olej na włosach. Zmyj delikatnym szamponem po 1,5-2 godzinach.

4. Olejowanie z odżywką/na odżywkę

- Na suche włosy należy nałożyć olej, a następnie odżywkę lub balsam do włosów (najlepiej, żeby nie miały w składzie silikonów).
- Na włosy najpierw nakładamy odżywkę, a następnie olej.
- Mieszamy ulubioną odżywkę/maskę do włosów z olejem i nakładamy na włosy.
- Nakładamy olej na zwilżone i odciśnięte w ręczniku włosy, po czym aplikujemy na włosy odżywkę.

5. Olejowanie serum

Bardzo wygodna metoda polegająca na rozpyleniu na suchych włosach serum, w skład którego wchodzą olej, odżywka i woda (zamiast zwykłej wody możesz dodać wodę różaną, hydrolat lub sok aloesowy). Proporcje składników to zazwyczaj 1:1:1, czyli np. 10 ml oleju, 10 ml odżywki i 10 ml wody. Wszystkie składniki należy wymieszać ze sobą w butelce z atomizerem, a następnie rozpylić na suchych włosach i pozostawić na ok. 1 godzinę.

Jaki olejek wybrać do olejowania włosów?

Do olejowania włosów dobry będzie każdy olej, który spełnia 3 podstawowe kryteria: był tłoczony na zimno, nierafinowany i niepoprawiany żadnymi chemicznymi dodatkami.

- olej kokosowy - poleca się szczególnie tym osobom, które mają włosy bardzo suche, zniszczone z tendencją do łamliwości. Bierze udział w procesach odbudowy, nawilżania i ochrony włókien włosa. Wnika w strukturę włosów, zapewnia im doskonałe nawilżenie, sprawia, że są miękkie, lśniące i mocne. Chroni włosy przed utratą protein, wzmacnia cebulki włosów i zapobiega wypadaniu włosów. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek włosów, poprawia skręt włosów kręconych. Stosowany na skórę głowy zwiększa ukrwienie skóry i pomaga w walce z łupieżem. Najlepiej sprawdza się na włosach niskoporowatych oraz średnioporowatych, którym bliżej do włosów niskoporowatych. Jest też chętnie stosowany do olejowania włosów naturalnie kręconych, bo podkreśla ich skręt. Może jednak powodować ich puszenie.

Soaphoria Chocolate Heaven olej kokosowy BIO

- olej arganowy - odbudowuje strukturę zniszczonych włosów, wygładza je i wzmacnia, chroni końcówki włosów przed rozdwajaniem. Regeneruje włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi i stylizacją “na gorąco”. Dobrze nawilża włosy, dodaje im blasku, poprawia ich sprężystość i elastyczność. Chroni włosy przed działaniem czynników zewnętrznych i promieni UV. Nawilża przesuszoną, swędzącą skórę głowy, pomaga wyleczyć łupież.


- olej ze słodkich migdałów regeneruje włosy, nawilża je i odżywia. Zmniejsza kruchość i łamliwość włosów, chroni je przed działaniem czynników zewnętrznych (słońcem, wiatrem, wilgocią, chlorem na basenie, gorącym powietrzem suszarki i prostownicy). Dodaje włosom blasku, poprawia ich sprężystość, odżywia cebulki. Wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost. Idealny zarówno do olejowania całych włosów, jak i zabezpieczania samych końcówek. Doskonały do pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów. Najlepiej jednak sprawdza się na włosach średnio i wysokoporowatych.


- olej lniany - odbudowuje zniszczoną strukturę włosów, wzmacnia, wygładza i regeneruje włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi. Zapobiega łamliwości włosów i rozdwajaniu się końcówek. Stymuluje cebulki, przyspiesza szybszy wzrost włosów, zapobiega ich wypadaniu. Nadaje włosom miękkości i elastyczność, przywraca połysk, dociąża włosy, zapobiegając ich puszeniu. Działa kojąco na skórę głowy, leczy i łagodzi podrażnienia, eliminuje suchy łupież. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji zarówno włosów nisko, jak i wysoko porowatych.


- olej jojoba przenika w głąb struktury włosa, nawilża je i zmiękcza. Sprawia, że włosy są niesamowicie miękkie, sprężyste i elastyczne. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek, łagodzi stany zapalne skóry głowy, ułatwia przepływ krwi w tkance podskórnej. Reguluje wydzielanie sebum, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne – nawilża skórę głowy i zapobiega powstawaniu łupieżu. Zapobiega wypadaniu włosów i przyspiesza ich wzrost. Nie powoduje puszenia włosów, ale też ich nie dociąża – włosy po jego zastosowaniu są odbite u nasady i puszyste, ale nie spuszone. Polecany przede wszystkim do pielęgnacji włosów średnioporowatych, ale dobrze sprawdzi się też na włosach wysokoporowatych.


- olej z kiełków pszenicy - nawilża, regeneruje włosy w obrębie całej ich struktury i doskonale wygładza. Uzupełnia też niedobory protein, chroni włosy przed nadmierną utratą wody i działaniem promieni UV. Nie obciąża włosów i nie powoduje ich puszenia. Idealny do olejowania włosów średnio i wysokoporowatych.


- olej z rokitnika - regeneruje uszkodzoną strukturę włosów, poprawia ich ogólną kondycję i nadaje im niesamowity połysk. Poprawia sprężystość włosów, podkreśla skręt i ułatwia ich układanie. Leczy stany zapalne na skórze głowy, ma działanie przeciwłupieżowe, wzmacnia cebulki i przyspiesza wzrost włosów. Jest idealnym olejem do włosów zniszczonych i suchych. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji włosów wysokoporowatych.


- olej z pestek śliwki - szybko się wchłania, dlatego doskonale sprawdza się jako olej do zabezpieczania końcówek włosów. Nadaje włosom połysk i wspaniale je wygładza. Nie obciąża włosów, chroni je przed działaniem czynników zewnętrznych, nawilża i odżywia. Jest polecany do włosów suchych, zniszczonych i z rozdwajającymi się końcówkami. Doskonały do włosów wysokoporowatych.


- oliwa z oliwek - doskonale nawilża włosy i chroni je przed utratą wilgoci. Pielęgnuje i regeneruje przesuszone włosy, optymalnie je odżywia i nabłyszcza. Stosowana na skórę głowy wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia i eliminuje łupież. Idealna do olejowania włosów średnioporowatych.


- olej z czarnuszki - przywraca miękkość, elastyczność i blask zniszczonym, przesuszonym, matowym i łamliwym włosom. Wzmacnia je i głęboko odżywia, nawilża i regeneruje. Hamuje nadmierne wypadanie włosów, pobudza włosy do wzrostu, chroni je przed działaniem agresywnych czynników zewnętrznych. Stosowany na skórę głowy eliminuje łupież oraz łagodzi swędzenie. Idealny do pielęgnacji włosów wysokoporowatych.


- olej sezamowy - pobudza krążenie w obrębie skóry głowy dzięki temu, że łatwo wnika w jej głąb. W efekcie wspiera porost włosów. Nawet jeśli twoje włosy są bardzo zniszczone na skutek działania substancji chemicznych, olej sezamowy jest w stanie je zregenerować.Olej ten formuje wokół włosa warstwę ochronną, działającą jako bariera przeciwko szkodliwemu promieniowaniu oraz zanieczyszczeniom środowiska. Olej sezamowy wnika głęboko i jest w stanie zdziałać cuda na polu regeneracji zniszczonych włosów, odżywiając je same oraz skórę głowy od środka.  Ze względu na swoje niesamowite właściwości kojące, olej sezamowy pomaga zwalczać stres, dzięki czemu odgrywa niebagatelną rolę w powstrzymywaniu utraty włosów.


- olej rycynowy - zawiera wiele niezbędnych dla zdrowia i witalności włosów witamin, dlatego jest często wykorzystywany w różnych kuracjach włosów, w szczególności zapobiegających ich wypadaniu.
Warto stosować olejek rycynowy na włosy, ponieważ pomaga przyspieszyć porost włosów na wiele sposobów. Przy dokładnym wcieraniu w skórę głowy stymuluje ją zwiększając cyrkulację krwi w mieszkach włosowych, czyniąc je zdrowymi i bardziej skłonnymi do szybkiego porostu. Doskonale nawilża skórę głowy od środka, tym samym zapobiegając wysuszeniu i łamliwości włosów, jednocześnie poprawiając ich wygląd i kondycję zdrowotną od zewnątrz. W dodatku, stosowany olejek rycynowy na włosy posiada działanie antyseptyczne i przeciwgrzybiczne, które wpływa na ogólny stan skóry głowy, zapobiegając wszelkim infekcjom powodowanym przez drobnoustroje.


Korzyści z olejowania włosów

- regeneracja
- wzmocnienie
- dogłębne nawilżenie
- odżywienie
- nadanie miękkości i połysku
- łatwiejsze rozczesywanie
- zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i przed uszkodzeniami mechanicznymi
- ochrona włosów przed utratą protein



Zmywanie oleju z włosów

W pierwszej kolejności staramy się spłukać olej ciepłą wodą, a następnie myjemy dokładnie szamponem (bez SLS i SLES) raz lub dwa razy. Ważne jest, aby zaprzestać używania produktów z zawartością silikonów itp. – inaczej olejowanie nie przyniesie pożądanych skutków, ponieważ silikony nie dopuszczą do włosa składników zawartych w oleju. Po każdym olejowaniu należy zastosować odżywczą i nawilżającą maskę do włosów, która nie zawiera ciężkich silikonów, drażniących detergentów i mocnych konserwantów. Wskazane jest suszenie włosów bez użycia suszarki i pozostawienie włosów bez stylizacji.

Jakie są najczęstsze błędy popełnianie przy olejowaniu włosów?

Bardzo często popełnianym błędem podczas olejowania włosów jest nakładanie zbyt dużej ilości olejku, co powoduje, że musimy użyć większej ilości szamponu i kilkakrotnie umyć włosy.  Nieprawidłowe jest także zbyt długie trzymanie olejku na włosach, co może doprowadzić do ich osłabienia, a nawet wypadania. Niewskazane jest również stosowanie podczas kuracji szamponów i odżywek z silikonami, które blokują wnikanie olejku w głąb włosa. Podczas zabiegu należy obchodzić się z włosami delikatnie: nie szarpać ich i nie pocierać, by nie uszkodzić struktury włosa. Olejowanie powinno być przyjemnym i relaksującym rytuałem.






11 komentarzy:

  1. Od czasu do czasu funduję moim włosom zabieg olejowania :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Często nakładam oleje na włosy, świetnie działają

    OdpowiedzUsuń
  3. ja zazwyczaj olejowanie przeprowadzam z odżywką i moim kochanym arganem ;p

    OdpowiedzUsuń
  4. Kocham olejować włosy najczęściej olej nakładam na suche włosy :)

    OdpowiedzUsuń
  5. ostatnio zaniedbałam swoje włosy, nie pamiętam kiedy ostatni raz zaznały olejowania

    OdpowiedzUsuń
  6. olejowanie to u mnie podstawa

    OdpowiedzUsuń
  7. Czasem stosuję olejowanie kokosowe lub lniane, arganowego olejku nie cierpię.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo przydatny post :] Olejowanie włosów już jest u mnie normą :]

    OdpowiedzUsuń
  9. Genialny post, super przygotowany i podany prosto bez zbędnego efekciarstwa ! pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  10. O już dawno nie olejowałam włosów, muszę powrócić do tego zwyczaju :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja jakoś nigdy nie polubiłam olejowania włosów. Pewnie dlatego, że nie trafiłam na ten właściwy.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za każdy komentarz :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog - zaobserwuj.
Z pewnością będzie mi bardzo miło :)