sobota, 28 lutego 2015

Pielęgnacja włosów zimą

Witajcie :)

Zima to okres podczas, którego należy szczególnie dbać o swoją skórę. Pisałam już na temat pielęgnacji skóry twarzy, ciała, a dzisiaj przyszedł czas na włosy, o których też nie należy zapominać w te mroźne i zimowe dni.

Ogrzewanie, czapki, szaliki, nadmierne używanie suszarki i prostownicy powodują osłabienie włosów, dlatego zimą wymagają one dodatkowej uwagi.


Włosy są bardzo wrażliwe na skrajne temperatury – zarówno na te bardzo wysokie latem, jak i te bardzo niskie zimą. Włosy wyeksponowane na działanie zimnego powietrza mogą być osłabione i szorstkie – szczególnie ich końcówki. Co więcej, włosy mogą także stracić swój naturalny blask.
Kiedy przebywamy na zewnątrz nasza głowa powinna być chroniona, dlatego nie powinno się wychodzić z domu bez czapki. Niestety, pod czapką skóra przegrzewa się i gruczoły łojowe pracują intensywniej. Dlatego narzekamy, że włosy łatwo się przetłuszczają. Nasila się skłonność do łupieżu, ponieważ na skórze ogrzewanej czapką panują sprzyjające warunki do rozmnażania się grzyba Pityrosporum ovale, odpowiedzialnego za łupież. Często łupież towarzyszy łojotokowi. Dodatkowo włosy mogą zacząć się elektryzować poprzez pocieranie o sztuczne włókna, z których wykonane są czapki i szaliki. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest używanie nakryć głowy z wełny lub delikatnych materiałów niesyntetycznych, które pozwolą skórze głowy oddychać i nie doprowadzą do ich zniszczenia.

Co robić, aby włosy nie elektryzowały się?

- do czesania należy stosować szczotki z naturalnym włosiem
- należy używać preparatów chroniących włosy przed wysoką temperaturą z suszarki czy prostownicy
- nie należy przesadzać z rozjaśnianiem, gdyż je to obciąża i wysusza, a przesuszone i zniszczone włosy bardziej się elektryzują
- trzeba zadbać o dobre nawilżenie włosów
- dobrze jest stosować odżywki bez spłukiwania, które nie tylko pielęgnują włosy, ale i tworzą wokół nich cienki film i chronią przed zimnym powietrzem
- lakier rozpylany w odległości 30 cm również przyczynia się do zapobiegania elektryzowaniu się włosów
- sprzymierzeńcami w ujarzmieniu elektryzujących się włosów są preparaty do stylizacji - pianki, lakiery, żele

Jak pielęgnować włosy zimą?

1. Przed każdym wyjściem należy je dokładnie wysuszyć, nie tylko dlatego, aby się nie przeziębić. Wilgotne włosy na mrozie ulegają zamrożeniu, przez co stają się bardzo podatne na łamanie. Zamarznięta woda rozszerzając swoją objętość może rozsadzić włosy niszcząc ich strukturę.

2. Włosy należy myć delikatnym szamponem. 


Wybierajmy szampony o łagodnym działaniu, dopasowane do rodzaju włosów. Kosmetyki do włosów przetłuszczających się potrafią mocno przesuszać (skórę głowy i włosy), co sprzyja puszeniu się włosów, elektryzowaniu i niszczeniu struktury. Do włosów przesuszonych, wybierzmy szampon o działaniu nawilżającym. Nie spłukujmy włosów gorącą wodą, powoduje ona rozpulchnienie włosów i otworzenie się łusek. Zimą dobrze jest również korzystać z suchych szamponów, które odświeżą włosy, absorbując z nich sebum, przedłużą ich świeżość, pozwolą uniknąć oklapnięcia u nasady i zmniejszą efekt puszenia się.



3. Należy zadbać o ich dobre nawilżenie i odżywienie. 

Do nawilżania używajmy szamponów nawilżających, odżywek zarówno tych do spłukiwania jak i tych bez spłukiwania. Zwracajmy uwagę na składy masek i odżywek, wybierajmy te, które są wartościowe i bogate w emolienty. Emolientami są np.: oleje roślinne, alkohole tłuszczowe (cetearyl alcohol), kwasy tłuszczowe (stearic acid), – masła roślinne (np. kakaowe). 



Olejowanie włosów może przynieść również pożądany efekt. Dzięki niemu unikniemy elektryzowania się włosów oraz zmniejszymy zniszczenia wywołane przez ocieranie włosów pod czapka czy szalikiem.



4. Zabezpieczanie końcówek włosów

Warto stosować specjalne preparaty do końcówek, jedwab lub odrobinę oleju do olejowania czy masło karite. Zabezpieczanie końcówek ograniczy utratę wody i ochroni je przed zimnym powietrzem, tarciem o kurtkę czy szalik. Raz w tygodniu dobrze jest umyć włosy mocniejszym szamponem, żeby oczyścić je z nadmiaru silikonów. Wtedy wszelkie składniki odżywcze z masek czy odżywek będą mogły wniknąć w głąb włosa.

5. Nie należy nadmiernie korzystać z suszarki, prostownicy czy lokówki






Najlepiej całkowicie zrezygnować z tego typu urządzeń, ale jeśli już zachodzi taka potrzeba, to dobrze, aby miały funkcję jonizacji, która zapobiega elektryzowaniu się włosów. Do suszenia należy używać chłodnego nawiewu. Dzięki temu można ograniczyć przesuszenie się włosów, otwieranie łusek i elektryzowanie. 




6. Nawilżajmy powietrze

Rozgrzany kaloryfer bardzo wysusza powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy. Jeżeli nie nawilżamy powietrza, narażamy włosy na przesuszenie. Możemy stosować nawilżacze elektryczne, specjalne pojemniki zawieszane na kaloryferach, czy chociażby mokry ręcznik na kaloryferze. Unikajmy przegrzewania mieszkań, gdyż wychodząc na dwór fundujemy naszym włosom prawdziwy szok termiczny.

7. Odpowiednia dieta

W zimie zwykle spożywamy mniej owoców i warzyw, co spowodowane jest ich sezonowością. Długotrwały niedobór witaminy A może prowadzić do utraty włosów i łupieżu. Niedobór witaminy C może spowodować, że włosy mogą być podatne na rozdwajanie. Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu. Niedobór Cynku sprzyja łupieżowi i wypadaniu włosów. Brak żelaza powoduje osłabienie włosów, które stają się cienkie i łamliwe.
Pielęgnacja włosów zimą wymaga od nas uzupełnienia tych witamin i minerałów. Jednym z najlepszych źródeł ważnych dla włosów składników odżywczych są ryby morskie. Zawierają one dużo kwasów tłuszczowych omega-3, białko, witaminy A, D oraz witaminy z grupy B. Związki te korzystnie wpływają na stan włosów oraz ukrwienie skóry głowy Powinno się spożywać produkty bogate w witaminy E, A i selen. Witamina A pomaga odbudować komórki i keratynę. Natomiast witamina E rozszerza naczynia krwionośne, które odżywiają włosy i chronią je przed uszkodzeniami. Selen z kolei chroni skórę przed starzeniem.





5 komentarzy:

  1. Ja zimą stawiam na oleje- najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o nawilżenie włosów :*

    OdpowiedzUsuń
  2. Juz zaczynam sie stosowac do rad:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo przydatny post, nic tylko brać się do roboty. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam kallosa czekoladowego :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bez czapki nie wychodzę na mróz :P

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za każdy komentarz :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog - zaobserwuj.
Z pewnością będzie mi bardzo miło :)