wtorek, 23 grudnia 2014

Jak odpowiednio dobrać krem do twarzy?

Witajcie :)

Na dzisiaj przygotowałam dla Was artykuł na temat odpowiedniego doboru kremu do twarzy.

Kremy do pielęgnacji twarzy muszą być odpowiednio dobrane do danego rodzaju cery. Każdy z typów skóry potrzebuje innej pielęgnacji, ma inne potrzeby, dlatego na samym początku warto dobrze określić swój typ. Wiadomo, że innych kosmetyków będzie potrzebowała skóra sucha, a innych np. skóra tłusta.


W przypadku cery tłustej charakterystyczna jest błyszcząca powłoka pokrywająca całą jej powierzchnię, tj. sebum. Na jej powierzchni widoczne są rozszerzone ujścia mieszków włosowych, cera ma tendencję do wyprysków i zaskórników. Zaletą tego rodzaju skóry jest to, że znacznie wolniej się ona starzeje. Codzienna pielęgnacja powinna polegać na stosowaniu kremów o lekkiej formule, które będą nawilżać i wygładzać skórę oraz normalizować wydzielanie sebum. W ciągu dnia można stosować kremy matujące, które zapobiegną nieestetycznemu błyszczeniu skóry.

Zupełnie inaczej jest ze skórą suchą. Osoby o tym typie cery znacznie szybciej zaobserwują tworzące się na jej powierzchni zmarszczki. Ponadto charakterystyczne przy skórze suchej jest nieprzyjemne uczucie napięcia skóry. Wybierając krem do twarzy, sięgaj po te o bogatej, kremowej konsystencji. Mogą to być kremy tłuste, które zawierają w składzie więcej składników lipidowych. Taki preparat odbudowuje warstwę hydrolipidową skóry i zapewnia jej uczucie komfortu.

Trudna w pielęgnacji jest cera mieszana. W tym przypadku partie skóry zlokalizowane w obrębie czoła, nosa i brody – przetłuszczają się. Z kolei skóra w obrębie policzków jest bardzo sucha. Mając taki typ cery latem z reguły powinno się używać lekkich kremów nawilżających, natomiast zimą, kiedy bardziej się przesusza, należy postawić na kremy o bardziej bogatej konsystencji.

Jeśli skóra jest delikatna i wrażliwa dobrze jest stosować kremy hipoalergiczne, które z reguły są bezzapachowe, a w swoim składzie mają niewielką liczbę składników.
W przypadku, gdy na powierzchni skóry widoczne są zaczerwienienia i naczynka, stosuj kremy wzmacniające, które zawierają w składzie surowce, takie jak witaminę C, arnikę oraz wyciąg z kasztanowca, a które będą obkurczać naczynia krwionośne.


Ważnym elementem w doborze odpowiedniego kremu jest również zwrócenie uwagi na jego skład.

Dla kobiet przed 30. ważna jest zawartość cynku w kremie. Panie po 30. roku życia powinny wybierać kremy z neuropeptydami, które rozluźniają skórę i zapobiegają powstawaniu zmarszczek mimicznych. Przydatny będzie również koenzym Q10 oraz witamina E i C, które zwalczają wolne rodniki spowalniając starzenie się skóry. Panie po 40. powinny szukać preparatów zawierających retinol i witaminę C, które to docierają do głębszych warstw skóry.

Najważniejsze dla skóry są witaminy. Najlepiej wchłania się witamina A, którą wychwytują specjalne receptory znajdujące się w naskórku. Substancja ta doskonale wzmacnia skórę i pomaga jej się zregenerować, rozjaśnia przebarwienia, zmiękcza naskórek i przeciwdziała trądzikowi oraz tworzeniu się zaskórników. Wspomaga proces złuszczania naskórka, pobudzając jednocześnie do odbudowy i powstawania nowego. Witamina A uznawana jest przez lekarzy dermatologów za najlepszą substancję przeciw zmarszczkom, która najskuteczniej pobudza proces produkcji kolagenu – to również wpływa na zwiększenie jędrności i lepszy koloryt.


Z kolei witamina C pobudza wzrost włókien kolagenowych w skórze właściwej i tym samym dba o jej jędrność i elastyczność, odżywia skórę, a także rozjaśnia ją, likwidując nawet bardzo widoczne przebarwienia. Wzmacnia osłabione i rozszerzone naczynka krwionośne (na które źle działa np. mróz czy wiatr), zapobiegając powstawaniu pajączków.  Jest też wraz z witaminą E świetnym przeciwutleniaczem, chroniącym skórę przed wolnymi rodnikami - cząsteczkami przyspieszającymi starzenie się. 


Natomiast prowitamina B5 pobudza komórki do odnowy i chroni naskórek przed podrażnieniami. 


By witaminy zawarte w kremie zadziałały, kosmetyk musi zawierać ich odpowiednio dużo, np. wit. E przynajmniej 2 %, a wit. C 8 %. Wtedy działają one nie tylko na naskórek, ale również skórę właściwą.

Bardzo ważnym składnikiem jest również kwas hialuronowy. Jest to substancja występująca naturalnie w naszym organizmie. Jego szczególną właściwością jest możliwość zatrzymywania wody, co dopowiada za elastyczną skórę. Jeśli nasza skóra jest młoda, ma tego kwasu pod dostatkiem. Jednakże z wiekiem spada jego ilość a co za tym idzie – skóra traci elastyczność i jędrność. Dlatego też kobiety, które ukończyły już trzydziesty rok życia, powinny zwracać uwagę na to, by wybierane przez nich kremy zawierały właśnie ten składnik. Kwas hialuronowy polecany jest także osobom, których skóra nie jest odpowiednio nawilżona.


Kolejnym ważnym składnikiem są peptydy. W ich skład wchodzą zazwyczaj różnego rodzaju aminokwasy, które odpowiadają za regenerację skóry, ujędrnianie jej czy likwidację zmarszczek i opóźnianie procesów starzenia się skóry. Kremy z peptydami powinno się zacząć stosować od chwili, gdy zauważymy na naszej skórze pierwsze, nawet najdrobniejsze zmarszczki.


Krem można również dobrać według kształtu twarzy

1. Twarz owalna

twarz owalna


Przy tym kształcie twarzy szybciej niż u innych, widoczne są zmarszczki biegnące od nosa do kącików ust. Są to tzw. bruzdy nosowo-wargowe. Zaczynają tworzyć się również opadające boczne części policzków, co psuje owal twarzy. Często nabiera ona także posępnego wyrazu, bo w dół kierują również kąciki ust, które tworzą tzw. zmarszczki marionetki.

Taka skóra potrzebuje przede wszystkim wzmocnienia włókien kolagenu oraz elastyny, które zapobiegają obwisaniu i wzmacniają skórę twarzy. W tym przypadku dobrze sprawdzą się także kremy-korektory pionowych zmarszczek stosowane miejscowo, wzdłuż każdej z bruzd.

Jeśli chodzi o zabiegi, to idealne będą te liftingujące, pobudzające włókna kolagenowe. Takim przykładem może być lifting termiczny Zaffiro, po którym nowy kolagen wytwarzany jest jeszcze przez kilka miesięcy.

2. Twarz kwadratowa

twarz kwadratowa


Przy tym typie twarzy owal bardzo długo pozostanie niezmieniony, dlatego należy zwrócić uwagę na szyję i dekolt, by pasowały do młodo wyglądającego konturu. Pierwszymi oznakami starzenia są zmarszczki wokół oczu.

Należy postawić na kremy pod oczy oraz na szyję i dekolt. W swym składzie powinny zawierać ceramidy, peptydy, ektoiny i folacyny. Poprawią one elastyczność skóry, zapobiegną pogłębianiu się zmarszczek i powstawaniu nowych.

W tym przypadku odpowiedni byłby zabieg mezoterapii igłowej, który ją napnie, odżywi, wygładzi, a jednocześnie pobudzi do odnowy. Można go stosować na szyję, twarz i dekolt.

3. Twarz okrągła


Kobiety o bardziej pulchnych buziach zawsze będą wyglądały młodziej niż te o innych owalach, ponieważ skóra na okrągłych policzkach dłużej jest dobrze napięta, a zmarszczki zaznaczają się dużo później. Jako pierwsze pojawiają się natomiast kurze łapki i to właśnie nimi należy się zająć. Innym problemem może być wiotczenie skóry w okolicy podbródka i szyi, co może prowadzić do rozmycia owalu i powstania drugiego podbródka.

Kremy powinny zawierać inhibitory glikacji oraz retinol, które poprawią zarys owalu twarzy. A w kremach pod oczy należy szukać składników działających jak botoks np. argireliny oraz innych biopeptydów, które nie pozwalają się nadmiernie marszczyć delikatnej skórze.

Jeśli chodzi, o zabiegi, to z podbródkiem najlepiej poradzi sobie lipoliza, czyli ostrzyknięcie go preparatem na bazie soi, który pozwala na rozbicie tłuszczu w komórkach. Alternatywą dla lipolizy, a czasem i jej uzupełnieniem jest Cavi Lipo, które polega na rozbiciu komórek tłuszczowych urządzeniem emitującym ultradźwięki.

4. Twarz trójkątna


Z wiekiem, gdy zaczyna ubywać tkanki podskórnej, a skóra wiotczeje trójkątnym twarzom zmieniają się wówczas rysy. Policzki zapadają się, podkreślając jeszcze mocniej wystające kości policzkowe. Pogłębiają się skronie, powiększają oczodoły. Twarz nabiera ostrego wyrazu.

Kremy powinny poprawić jędrność skóry. W tym przypadku najlepszy będzie kwas hialuronowy, który wypełni komórki wodą, co wygładzi zmarszczki i złagodzi rysy twarzy.

W takim przypadku warto wypróbować zabieg wolumetrii. Są to miejscowe zastrzyki z gęstego kwasu hialuronowego, wykonane w skronie, kości policzkowe, skórę wokół oczu i ust.  





7 komentarzy:

  1. Zdecydowanie nie zgadzam sie z tym, żeby dla cery suchej wybieraj kremy tłuste. Takie tylko zimą jako ochronne, gdy nie ma mrozu mogą doprowadzić tylko do większego wysuszenia. Do cery suchej najlepsze są mocno nawilżające kremy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy post, jestem posiadaczką suchej skóry i używam wszystkiego co jest maksymalnie nawilżające.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy i przydatny post ;) na pewno wielu czytelniczkom się przyda i wyciągną dla siebie jakieś rady ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja mam cerę mieszaną i stosuję dla niej odpowiednie kremy, ale czasem kupię taki przeznaczony dla tłustej i też się dobrze sprawdza.

    OdpowiedzUsuń
  5. aaaaa ja korzystam z badania skóry Revme i problem z głowy :P

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za każdy komentarz :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog - zaobserwuj.
Z pewnością będzie mi bardzo miło :)