wtorek, 29 kwietnia 2014

Jak odpowiednio dbać o higienę intymną?

Witajcie :)

W dzisiejszym poście chciałabym poruszyć bardzo ważną tematykę dla wszystkich kobiet, a mianowicie właściwą pielęgnację okolic intymnych. 

Higiena intymna jest bardzo ważna. Okolice te są podatne na podrażnienia i narażone na niekorzystne działanie mikroorganizmów.

Mikroflora miejsc intymnych jest naturalną barierą, którą wykorzystuje nasz organizm, kiedy broni się przed infekcjami. 



Jakie czynniki mogą zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie naszej naturalnej bariery?

1. Nieodpowiednia bielizna i odzież - sztuczny materiał może spowodować podniesienie temperatury okolic intymnych. Sprzyja to rozwojowi niekorzystnej flory bakteryjnej. Taki sam efekt może wywołać noszenie obcisłych spodni czy też stringów. Dlatego warto zwracać uwagę na to z jakiego materiału jest wykonana nasza bielizna czy odzież.

2. Nieodpowiednie pH preparatów - nasze miejsca intymne mają naturalne pH kwaśne wahające się w granicach 3,5-5,5. Większość kosmetyków, które stosujemy do mycia ciała ma pH 5,5 bądź wyższe, a więc ich stosowanie zaburza naturalne kwaśne środowisko i zwiększa ryzyko podrażnień i infekcji. 

3. Zbyt częste bądź zbyt rzadkie mycie okolic intymnych - zbyt częste mycie może naruszyć naturalną florę bakteryjną, z kolei zbyt rzadkie powoduje rozwój drobnoustrojów.

4. Używanie wkładek i podpasek ze sztucznego tworzywa - mimo tego, że chronią bieliznę i powodują uczucie komfortu, mogą powodować podrażnienia, a zwłaszcza te, które zawierają w sobie substancje zapachowe.



Jak zatem dbać o higienę intymną?

1. Odpowiednie mycie

Na co dzień należy się podmywać raz, dwa razy dziennie, natomiast w czasie miesiączki nawet i do kilku razy na dzień. Bardzo ważny jest również dobór właściwych kosmetyków. Do tego celu należy używać specjalnych płynów do higieny intymnej. Ich pH powinno być zbliżone do odczynu pochwy, ponieważ dzięki temu nie naruszą naturalnej bariery ochronnej. Dobrze, aby w swoim składzie zawierały kwas mlekowy, który umożliwia utrzymanie odpowiedniego poziomu pH w obrębie okolic intymnych. Jest barierą, która utrudnia rozwój drobnoustrojów. Działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Poza kwasem mlekowym istotny jest również wyciąg z tarczycy bajkalskiej, który koi i nawilża podrażnioną skórę. Działa antybakteryjnie. 
Warto również zwrócić uwagę na to, jak myjemy nasze wrażliwe miejsca. Właściwy kierunek mycia to od przodu do tyłu. Zapobiega to przenoszeniu bakterii z odbytnicy do pochwy.
Do pielęgnacji okolic intymnych nie należy używać zwykłego mydła, bowiem niszczy ono pałeczki kwasu mlekowego. Ponadto mydło ma działanie wysuszające, a zawarte w nim substancje zmieniają odczyn skóry z kwaśnego na zasadowy. 

2. Prysznic zamiast długich kąpieli

Długa kąpiel w wannie nie sprzyja miejscom intymnym. Wysusza błony śluzowe i wypłukuje naturalną mikroflorę. Ponadto do pielęgnacji stref intymnych nie należy stosować myjek czy też gąbek, ponieważ są one siedliskiem bakterii. 

3. Odpowiednia odzież i bielizna 

Bielizna powinna być wykonana z naturalnych włókien takich jak jedwab oraz bawełna. Nie zatrzymują one wilgoci i zapewniają swobodny przepływ powietrza. Ponadto noszenie zbyt obcisłej bielizny i odzieży stanowi doskonałe warunki do rozwoju grzybów i bakterii.

4. Specjalna higiena podczas miesiączki

W tym czasie ciało potrzebuje większej troski i odpowiedniej dbałości o higienę. Należy jak najczęściej podmywać się, a jeśli jest to niemożliwe, to stosować chusteczki do higieny intymnej. Ważna jest również częstotliwość zmiany środków higienicznych, ponieważ w tym czasie mogą się bardzo szybko rozmnażać drobnoustroje. 


5. Należy chronić przed zimnem dolne partie ciała

Ich zbytnie przechłodzenie może doprowadzić do zapalenia pęcherze bądź pochwy. Należy unikać siadania na kamieniach, betonie, po kąpieli w morzu konieczna jest zmiana stroju kąpielowego z mokrego na suchy, a w chłodniejsze wieczory zrezygnować ze spodni biodrówek i topów odsłaniających plecy na wysokości talii.

6. Depilacja

Nie należy usuwać większości owłosienia miejsc intymnych, ponieważ jest to jedna z naturalnych przeszkód dla drobnoustrojów, ponieważ mają one utrudniony dostęp do pochwy i cewki moczowej. Mimo tych przeciwwskazań wiele kobiet decyduje się na usuwanie zbędnego owłosienia z tych miejsc. Należy zatem używać łagodnych pianek, kremów. Należy także uważać na maszynki, ponieważ mogą naruszyć naskórek, podrażnić, a w konsekwencji spowodować infekcje.







14 komentarzy:

  1. przydatny pościk. Ja to często łapałam jakieś infekcję. teraz jest dużo lepiej i póki co mam spokój :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dobrze, że już masz spokój :) Mnie na szczęście zawsze to omijało ;)

      Usuń
  2. Bardzo fajny i przydatny post. Ja na szczęście nie mam problemu z tymi okolicami za to często mam zapalenie pęcherza. :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy i przydatny post :) Aktualnie używam pianki z Green Pharmacy i jestem z niej zadowolona.

    OdpowiedzUsuń
  4. interesujący post :) ze wszystkim się zgadzam :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Przydatny post i ważny temat, który rzadko jest poruszany :) Ja do higieny intymnej używam obecnie płynów z firmy Ziaja i jestem zadowolona :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Team wyjatkowo rzadko poruszany a przeciez bardzo wazny :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Wiele osób boi się poruszać takie tematy, a ja uważam, że warto, bo przeciez jest to coś naturalnego co nas otacza. Bardzo przyjemnie czytało mi się wpis, jest taki życiowy i prawdziwy ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. No fakt..... zbyt często źle.... zbyt rzadko jeszcze gorzej.... umiarkowanie to jet to :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Trzeba dbać o tę część ciała chyba najbardziej. Wiem po sobie że nawet lekkie zaniedbanie może poprowadzić do szerszych problemów.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za każdy komentarz :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog - zaobserwuj.
Z pewnością będzie mi bardzo miło :)