Witajcie :)
Na dzisiaj przygotowałam dla Was artykuł na temat farbowania włosów.
Większość kobiet, a obecnie nawet coraz częściej mężczyzn prędzej czy później w pewnym momencie swojego życia zaczyna przygodę z farbowaniem.
Dotychczas zabieg ten kojarzył się z nieprzyjemnym zapachem amoniaku, zniszczeniem włosów, nietrwałym kolorem. Na szczęście obecnie na rynku dostępne są środki, które minimalizują skutki uboczne, zawierają w sobie formuły pielęgnacyjne, są łagodniejsze dla włosów, a dzięki swoim pigmentom pozwalają uzyskać w miarę trwały i zadowalający efekt.
Przyznam się, że ja od wielu lat farbuję włosy. Mój naturalny to kolor to dość ciemny brąz, ale zawsze wydawał mi się mysi, więc postanowiłam zacząć je farbować. W trzeciej klasie gimnazjum postawiłam na hennę, a gdy efekt przestał mi odpowiadać sięgnęłam po bardziej trwałe środki. Miałam już troszkę kolorów na swoich włosach począwszy od burgundu, miodowych pasemek, czerwonych pasemek, a skończywszy na czarnym kolorze, któremu jestem wierna od dobrych kilku lat, a który czasem mi się nudzi, ale jak pomyślę sobie o tych wszystkich skutkach ubocznych rozjaśniania i dekoloryzazcji,to to wolę przy nim pozostać tym bardziej, że ostatnio moje włosy wypadają na potęgę.
Farby ze względu na pochodzenie wykorzystanych barwników dzielimy na:
- roślinne - to preparaty służące do barwienia włosów zawierające składniki pochodzenia roślinnego. W większości farb roślinnych składniki pigmentacyjne pozyskiwane są z ekstraktów naturalnie występujących w różnych częściach roślin, t.j. liście, łodygi, korzenie, kora.
Najczęściej używanym w przemyśle kosmetycznym barwnikiem naturalnym jest henna. Henna umożliwia zabarwienie włosów na kolor od złotego blondu do ciemnego kasztanu. Intensywność koloru zależy od początkowej barwy włosa i pH środka farbującego.
Farby barwiące pochodzenia roślinnego mają najczęściej postać płukanek lub past do włosów. Płukanki stosuje się polewając mieszanką głowę, dokładnie wmasowując we włosy. Czynność tę powtarza się kilka razy. Pasty mają gęstą, papkowatą konsystencję, nanosi się je równomiernie na całą powierzchnię włosów i trzyma od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
Farby roślinne nie należą w dzisiejszych czasach do popularnych środków barwiących włosy, gdyż trudno uzyskać za ich pomocą oczekiwany, idealny efekt kolorystyczny. W wyniku ich użycia często otrzymuje się włosy o różnych odcieniach ze względu na nierównomierne osadzanie się barwników na włosach. Zastosowanie farb roślinnych umożliwia zmianę barwy włosa maksymalnie o dwa tony.W wyniku ich stosowania włosy zyskują jedwabisty połysk i naturalny wygląd, są jednak sztywne i dość odporne na działanie płynów rozjaśniających, dekoloryzujących i do trwałej ondulacji.
- syntetyczne - do farbowania trwałego włosów stosuje się popularne syntetyczne barwniki tzw.oksydacyjne. Farby trwałe mają najczęściej postać emulsyjnych, kremowych preparatów dwuskładnikowych. Jeden składnik – farba, zawiera barwnik oraz substancje alkalizującą, natomiast drugi składnik zawiera nadtlenek wodoru jako środek utleniający barwnik – powodujący powstanie barwnika (żądanego koloru). Obydwa składniki, należy zmieszać bez pośrednio przed aplikacja na włosy.
Farby ze względu na trwałość uzyskanych efektów koloryzacji dzielimy na:
- nietrwałe środki koloryzujące - nie zawierają one utleniaczy ani amoniaku i nie ingerują w strukturę włosa. Osadzają się na powierzchni włosa. Taka koloryzacja zmywa się po pierwszym myciu włosów. Zalicza się do nich pianki, żele, szampony, lakiery, maskary.
- półtrwałe - stosowana są głównie w celu pogłębienia naturalnego odcienia, nie rozjaśniają, nie pokrywają dużej ilości siwych włosów, a efekt utrzymuje się około miesiąca. Dostępne są w formie szamponów i kremów koloryzujących. Pielęgnują włosy i pozostawiają piękny połysk. Barwniki farb półtrwałych łatwo przechodzą do kory włosa nie niszcząc jego osłonki, ale ponieważ nie zawierają substancji wybielających i nie rozjaśniają włosów, nie mogą ufarbować włosów na dużo kolor jaśniejszy niż naturalny. Półtrwałych farb do włosów używa się najczęściej, by uzyskać nowy, oryginalny odcień bez diametralnej zmiany koloru włosów. Można z powodzeniem używać ich również do odświeżenia koloru pomiędzy kolejnymi farbowaniami farbami trwałymi. Polecane są osobom, które obawiają się używania inwazyjnych farb z zawartością amoniaku, a nie chcą rezygnować z koloryzacji.
- trwałe - koloryzacja trwała jest najczęściej stosowaną i najbardziej skuteczną metodą koloryzacji. Daje trwały efekt kolorystyczny i możliwość wyboru szerokiej gamy kolorów i odcieni. Trwałość farby jest spowodowana tym, że barwinki zagnieżdżają się w pigmentach włosów. Kolor nie wypłukuje się podczas mycia włosów. Pokrywa nawet w 100% siwe włosy.W zależności od tego jaki efekt kolorystyczny chcemy osiągnąć, przy użyciu farb trwałych możliwe jest zarówno przyciemnienie jak i rozjaśnienie wyjściowego koloru włosów. Zabieg koloryzacji najczęściej wykonuje się na suchych, nie mytych włosach.
Zasady farbowania włosów:
1. Przed przystąpieniem do farbowania należy wykonać próbę uczuleniową. W tym celu niewielką ilość preparatu należy nałożyć na zgięcie łokcia. Jeśli po dwóch dobach nie pojawi się żadne zaczerwienienie oznacza to, że możemy przystąpić do farbowania.
2. Należy posmarować skórę u nasady włosów tłustym kremem. Unikniemy w ten sposób pobrudzenia się farbą, którą później ciężko domyć.
3. Preparaty koloryzujące powinno się dobierać o dwa tony jaśniejsze bądź ciemniejsze od naszej naturalnej barwy. Jeśli chcemy dokonać bardziej radykalnej zmiany należy udać się do fryzjera.
4. Nie należy używać farb na podrażnioną skórę głowy, gdyż możemy pogorszyć stan skóry.
5. W celu pozbycia się odrostów należy nakładać farbę tylko na włosy przy skórze na 20-30 minut, następnie na całą długość włosów i zostawić ją tam na 10 minut. Jeśli zmieniamy kolor włosów, to nakładamy farbę od razu na całe pasma.
6. Farbę powinno się nakładać odgarniając włosy gęstym grzebieniem pasemko po pasemku. Potem pasemko należy pokryć preparatem. W tym celu można użyć np. niewielkiego pędzelka.
7. Farbę należy trzymać tyle ile zaleca producent na opakowaniu, nie mniej, ani nie więcej.
8. Najlepiej farbować włosy niemyte przez ok. dzień, dwa. Wytworzy się wtedy na nich niewielka warstwa tłuszczu, która ochroni skórę głowy i włosy przed zbytnią ingerencją chemicznych składników farby.
9. Barwniki roślinne są zdrowsze niż chemiczne. Jednak gdy mamy świeżo farbowane pasma nie należy nakładać henny, bo naturalny barwnik nie zadziała. I na odwrót, jeśli włosy były pokryte henną, a chcemy użyć farby chemicznej należy odczekać ok. 2 miesiące.
Jak pielęgnować włosy farbowane?
Niezbędne w pielęgnacji są szampon i odżywka przeznaczone do włosów farbowanych. Pomimo tego, że współczesne farby zawierają mniej szkodliwych składników, to jednak mimo wszystko nie pozostają dla nich obojętne. Kosmetyki, które są przeznaczone do farbowanych włosów przedłużają trwałość koloru, zapobiegają blaknięciu, wygładzają, nawilżają oraz odżywiają.
Najkorzystniejsze są te przeznaczone oddzielnie do włosów rozjaśnianych lub przyciemnianych, bo jedne i drugie mają trochę inne potrzeby.
Ciemne włosy są odporniejsze, ponieważ mają w sobie dużo pigmentu i są z reguły mniej uszkodzone. Potrzeba im kosmetyków, które dodadzą połysku, a także zamkną łuski i w ten sposób zapobiegną utracie barwnika. Natomiast włosy rozjaśnione z powodu braku ciemnego pigmentu są prawie przezroczyste, a przez to bezbronne wobec takich czynników zewnętrznych jak słońce. Potrzebują więc np. preparatów z silikonem, który jest w stanie zastąpić im ochronę, jaką daje pigment.
Do pielęgnacji i stylizacji należy także używać kosmetyków zawierających substancje regenerujące włosy np. witaminy, proteiny, pantenol, jojobę, keratynę.
Włosy farbowane potrzebują bardzo troskliwej pielęgnacji, dlatego w lecie należy chronić je szczególnie. W tym celu przydatne okażą się mgiełki, które oprócz składników odżywczych będą również zawierać filtr UV. Trzeba je najczęściej rozpylać pół godziny przed ekspozycją słoneczną i potem ponawiać aplikację co kilka godzin.
przydatny post , chociaż nie farbuję włosów :)
OdpowiedzUsuńJa farbuję włosy od 16 roku życia, czyli w sumie już 10 lat.. Nawet nie wiedziałam, że włosy przy farbowaniu powinny być przetłuszczone ;)
OdpowiedzUsuńMoje włosy również przechodziły przeróżne metamorfozy, od blond pasemek w podstawówce, przez bordo szamponetkami, póżniej byłam czarnulką przez gimnazjum do pierwszej klasy liceum, następnie nawet był i blond przez parę dni... teraz mam swój naturalny kolorek ciemny bronz, ale zaraz po ślubie robię ombre ;-)
OdpowiedzUsuńJa też od lat farbuję włosy. Choć tylko nieznacznie zmieniam ich kolor to sprawia to, że dużo lepiej się czuję ;)
OdpowiedzUsuńJa właśnie nie używam kosmetyków do farbowanych włosów. Jakoś za bardzo mi one nie pasują :P Ale rozjaśniam włosy regularnie :)
OdpowiedzUsuńCiekawy post, ja od zawsze chodziłam na farbowanie u fryzjera, od niedawna moimi włosami zajmuje się kuzynka i świetnie jej to wychodzi a mnie kosztuje 10 razy mniej :)
OdpowiedzUsuńWłaśnie mi przypomniałaś, że muszę włosy zafarbować ;)
OdpowiedzUsuńKiedyś farbowałam namiętnie swoje włosy, od jakiś 3 lat nie robię tego i dopiero niedawno udało mi się dojść do naturalnego kolorku :).
OdpowiedzUsuńFajny wpis, niedługo czeka mnie farbowanie :)
OdpowiedzUsuńJa nie farbuję, ostatnio trochę rozjaśniałam ;)
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny wpis :) Ja na razie regularnie farbuję włosy, ale może kiedyś z tego zrezygnuję :)
OdpowiedzUsuńmoje włosy ostatnio nie trzymają koloru
OdpowiedzUsuńbardzo szybko się spłukuje :(
@slonku2207
Bardzo fajny wpis :)
OdpowiedzUsuńJa już kilka dobrych lat farbuję sama włosy :) ciekawy artykuł :)
OdpowiedzUsuńJa od jakiegoś czasu farbuję tymi szamponetkami.
OdpowiedzUsuń