Dzisiaj chciałabym poruszyć kwestię przetłuszczających się włosów. Niestety sama borykam się z tym problemem i wiem jakie to potrafi być uciążliwe. Postanowiłam podzielić się z Wami radami, które w mniejszym bądź większym stopniu pozwolą na zminimalizowanie tego problemu.
Włosy, które są pozbawione objętości, są płaskie i sklejające się nazywamy przetłuszczającymi się.
Przetłuszczanie się włosów spowodowane jest nadmierną produkcją sebum. Poczucie tłustości włosów ma bezpośredni związek z ilością tłuszczów, jakie są wydzielane przez skórę głowy. Osoby, które posiadają cienkie i delikatne włosy zazwyczaj mają większą ilość gruczołów łojowych - dlatego ich włosy z pewnością będą się szybciej przetłuszczać.
Przyczyny przetłuszczania się włosów:
- uwarunkowania genetyczne
- mycie i spłukiwanie włosów gorącą wodą, która pobudza pracę gruczołów łojowych, co w efekcie prowadzi do ich szybszego przetłuszczania się
- zbyt częste i intensywne szczotkowanie
- stosowanie masek oraz odżywek bez spłukiwania
- używanie mocno utrwalających kosmetyków do włosów
- stres
- stosowanie silnie wysuszających szamponów, które zamiast zahamować łojotok, to spowodują jego zaostrzenie
Co zatem należy robić?
Bardzo ważny jest odpowiedni dobór szamponu. Powinien on być przeciwłojotokowy i antybakteryjny. Najskuteczniejsze okażą się tutaj szampony ziołowe, których skład jest oparty na ekstrakcie z pokrzywy, chmielu i czarnej rzepy (zmniejszają wydzielanie sebum), łopianu (działa oczyszczająco i przeciwbakteryjnie), rumianku, który łagodzi. Najlepiej żeby były to szampony hipoalergiczne, które pozbawione są barwników i dodatkowych substancji zapachowych. Powinny również zawierać takie składniki jak: kwas salicylowy (działa dezynfekująco), alantoinę (łagodzi podrażnienia), siarczek selenu i pirytionian cynku (działają antybakteryjnie i przeciwłojotokowo), biosiarkę (pobudza regenerację naskórka).
Szampon do przetłuszczających się włosów należy stosować jedynie w problematycznych miejscach. Gdy skóra głowy i końce włosów przetłuszczają się należy go użyć na całą długość włosów, lecz gdy włosy są tłuste tylko przy skórze głowy, to środek należy zastosować tylko w tym problematycznym miejscu, a resztę włosów umyć innym szamponem.
Włosy, które się przetłuszczają nie powinny być dodatkowo obciążane. Dlatego należy unikać odżywek bez spłukiwania a zastąpić je lekkimi, które bazują na wyciągach z mięty, rzepy, pokrzywy, eukaliptusa, szałwii. Najlepiej nakładać je od ucha w dół, bądź na same końce włosów.
Jeśli chcemy użyć maski, to warto nałożyć ją np. na godzinę przed myciem włosów. W tym czasie wszystkie składniki zdążą wniknąć we włosy, a my unikniemy obciążenia.
Jeśli chodzi o popularne ostatnio olejowanie, to nie należy się go obawiać. Początkowo sama nie byłam przekonana do tej metody, ponieważ myślałam, że olej dodatkowo obciąży moje już i tak silnie przetłuszczające się włosy. Jednak nic bardziej mylnego. Olej można nakładać jedynie na same końce włosów bądź na ich całą długość omijając skórę głowy. Można również spróbować nakładać go na sam skalp, jeśli nie powoduje to wypadania włosów, a jest szansa, że spowolni on wydzielanie sebum. Jeśli olej zostanie dokładnie zmyty, to z pewnością nie przyspieszy przetłuszczania się włosów.
Należy także zadbać o dietę i wzbogacić ją o produkty bogate w cynk, ponieważ zmniejsza on wydzielanie tłuszczu. Znajdziemy go np. w słoneczniku, mięsie, pestkach dyni, żółtkach jaj.
Z nadmiernym przetłuszczaniem włosów należy walczyć, ponieważ może ono powodować nadmierne wypadanie włosów,a tego przecież z pewnością nie chcielibyśmy.
Też walczę z tym problemem, na razie kiepski wynik, chociaż próbowałam już na prawdę wielu sposobów.
OdpowiedzUsuńPodobno też należy często prać czapkę, jeśli takową się nosi :)
OdpowiedzUsuńja mam problem z przetłuszczającymi się włosami.. tragedia.. używam szamponów bez parabenów i silikonów oraz nie używam odżywek bez spłukiwania, ponieważ obciążają włosy..
OdpowiedzUsuńJa np na objętość włosów nie narzekam, ale przetłuszczają mi się głównie u nasady, a że mam długie i dużo włosów, to mycie ich codziennie mnie wykańcza. Przestawiłam się na "lepsze szampony", czyli te bez sls,sles itp....nawet naturalne, ale one pogorszyły stan mych włosów na tyle, ze każde przeczesanie ich powodowało wyrywanie/łamanie. Jak wróciłam do szamponów silikonowych, to włosy stały się o niebo lepsze, ale przetłuszczania nic nie zmieniło...:)
OdpowiedzUsuńja nie mam tego problemu :)
OdpowiedzUsuńdzieki za rady ;)
OdpowiedzUsuńIdealna notka dla mnie !!
OdpowiedzUsuńJa też mam problem z przetłuszczającymi się włosami :/
OdpowiedzUsuńPrzetłuszczające się włosy- zmora nie jednej z nas ;/
OdpowiedzUsuńto prawda.
Usuńpozdrawiam i zapraszam
Niestety znam ten ból, a na dodatek nadmierne wypadanie włosów. Używałam kiedyś plasterków przeciw wypadaniu włosów Dermastic i mniej wypadały, no ale jak nie używam ich już to znowu wypadają. Niestety moje włosy są jeszcze suche, dlatego używam wielu odżywek, a bez odżywki nie wyobrażam sobie funkcjonowania :) Ciężkie takie to życie :P
OdpowiedzUsuńTo prawda. Odkryłam dość dobre kosmetyki - pisałam o tej odżywce American crew, ale niestety mało dostępna i dość droga... hehhhh....
OdpowiedzUsuńTak z przymrużeniem oka, z mojego doświadczenia - żeby pozbyć się problemu przetłuszczania się włosów, polecam je farbować - wysuszenie gwarantowane :D Oczywiście to żart, ale u mnie właśnie tak to zadziałało ;)
OdpowiedzUsuńMiałam kiedyś taki problem, i wolałam go 100 razy niż moje przesuszone i napuszone włosy teraz :(
OdpowiedzUsuńhttp://treepsy.blogspot.com/2013/12/pierwsze-rozdanie.html zapraszam na rozdanie ;))
Na szczęście mnie ten problem nie dotyczy :)
OdpowiedzUsuńtez mam z tym problem, tyle, że ja miałam nawyk dotykania włosów.. teraz staram się to jakoś ograniczac, mam dobry szampn i maskę i nie jest źle ;)
OdpowiedzUsuńZapraszam na nową notkę http://agatasamulak.blogspot.com/ :)
Moje włosy przetłuszczają się tylko czasem, nie wiem od czego to zalezy - może od diety?
OdpowiedzUsuń